Nietrzymanie moczu wciąż jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Kiedy już idziemy do lekarza, najczęściej nasz stan bywa tak zaawansowany, że jesteśmy skazani na operację, a w najlepszej sytuacji na leki.
Tymczasem można zrobić wiele rzeczy, które nie tylko złagodzą objawy, ale nawet zatrzymają pogłębiające się nietrzymanie moczu. Jedna z nich ma związek z tym jak korzystamy z toalety.
Praktykowanie dobrych nawyków związanych z toaletą może znacząco zmienić nasze przyzwyczajenia, które nie będą pogłębiać nietrzymania moczu.
Wiele osób wpada w pułapkę ?oddawania moczu na wszelki wypadek?, nawet jeśli nie mają pełnego pęcherza. Może to być przyczyną wielu problemów, ponieważ zaburzamy w ten sposób trening pęcherza, przyzwyczajając go do opróżniania w sytuacji gdy nie jest pełny.
Jednym z elementów normalizujących pracę układu moczowego jest tzw. trening pęcherza. Polega on na stosowaniu czynności pomagających opóźnić mikcję, początkowo o kilka sekund, co docelowo pozwala zachować prawidłową ich liczbę w ciągu dnia (do 8 x dziennie).
Upewnij się, że poświęcasz wystarczająco dużo czasu na skorzystanie z toalety, niezależnie od tego, czy jest to oddawanie moczu, czy wypróżnianie. Wysiłek w celu szybszego wypróżnienia w obu przypadkach może powodować zbyt duży nacisk na dno miednicy, co z czasem może prowadzić do osłabienia mięśni i nietrzymania moczu. Nie wymuszaj i nie przyspieszaj strumienia moczu. Za każdym razem staraj się usiąść wygodnie na sedesie, aby móc rozluźnić wszystkie mięśnie przed i w trakcie mikcji.
Pij dużo wody, jedz pokarmy bogate w błonnik i chodź do toalety zawsze, gdy poczujesz potrzebę wypróżnienia – nadmierne parcie osłabia mięśnie dna miednicy. Zmień nawyki żywieniowe. Spróbuj ograniczyć (zwłaszcza wieczorem) spożywanie substancji, które podrażniają pęcherz np. kawę, czekoladę, alkohol. Pamiętaj o dobrym nawodnieniu organizmu – dorosły człowiek powinien wypijać łącznie w ciągu dnia ok 2l wody.
Dzienniczek mikcji pozwala ustalić bilans płynów oraz wychwycić nieprawidłowości w ich przyjmowaniu. Osoby z nietrzymaniem moczu mają tendencję do ograniczania spożycia napojów. Dzienniczek pokazuje w jaki sposób funkcjonuje pęcherz moczowy (częstość i objętość oddawanego moczu w ciągu doby). Pomaga też ustalić kiedy dochodzi do epizodów gubienia moczu. Dzienniczek zawiera pytania dotyczące ilości i rodzaju wypijanych płynów, uczucia parcia na pęcherz moczowy (należy określić czy jest ono słabe, normalne czy silne) oraz ilości oddawanego moczu.
Ważne jest, aby zachować prawidłową postawę podczas korzystania z toalety. Wielu ekspertów zaleca używanie stołka na stopy podczas wypróżniania. Pomaga to ustawić cię bardziej w pozycji kucznej, co ułatwia wypróżnienie.
Twój lekarz poinformuje Cię o dostępnych opcjach leczenia. Może skierować Cię na rehabilitację, która usprawni mechanizmy trzymania moczu, zastosuje leczenie farmakologiczne lub gdy inne metody nie przyniosą rezultatu, zleci wdrożenie metod operacyjnych.
Źródło: www.nafc.org