15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.
Pod koniec sierpnia sekcja prostaty Stowarzyszenia „UroConti” otrzymała pismo z Ministerstwa Zdrowia. Izabela Obarska, Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji napisała, że po zapoznaniu z całością zebranej dokumentacji Minister Zdrowia podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek Xtandi (enzalutamid) ma być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu (?).
W piśmie przesłanym do pacjentów ministerstwo informuje, że podmiot odpowiedzialny, firma Janssen Polska, posiadający pozwolenie na dopuszczanie do obrotu leku Zytiga (octan abirateronu), wprowadził szereg zastrzeżeń i pytań do zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia kształtu programu lekowego. Uniemożliwiło to tym samym poszerzenie opcji terapeutycznych pacjentom.
Pacjenci dowiedzieli się również, że ministerstwo ma głęboką nadzieję, że prace polegające na scaleniu programu lekowego w związku z rozszerzeniem o drugi lek, są już na ostatnim etapie. Ministerstwo liczy, że na kolejnej liście refundacyjnej – od 1 listopada, pacjenci z rakiem prostaty znajdą już oba leki.
W piśmie z 29 sierpnia b.r. do Stowarzyszenia „UroConti” dyrektor Obarska wyjaśnia też pacjentom sytuację leku Xofigo (dichlorek radu Ra-223). Aktualnie postępowanie jest zawieszone na wniosek producenta, co oznacza, że w tym czasie minister nie podejmuje żadnych czynności. Nie jest więc możliwe przyśpieszenie procesu administracyjnego. Lek miałby być stosowany w programie lekowym „Leczenie przerzutów do kości w przebiegu zaawansowanego raka gruczołu krokowego opornego na kastrację”.
Więcej informacji:
Bogusław Olawski – Przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”
tel. 691 794 545, e-mail: krakow@uroconti.pl