REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pierwsza w UE rejestracja leku immunoonkologicznego dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego

Co roku w Europie diagnozowanych jest 151 tys. przypadków raka pęcherza moczowego, jednak do tej pory nie dokonano przełomu w leczeniu zaawansowanego stadium tego nowotworu. Teraz sytuacja chorych może ulec poprawie dzięki immunoonkologii.

Komisja Europejska zarejestrowała lek niwolumab w terapii miejscowo zaawansowanego nieoperacyjnego lub przerzutowego urotelialnego raka pęcherza moczowego u dorosłych pacjentów po niepowodzeniu leczenia preparatami na bazie platyny. Jest to pierwsza w Unii rejestracja leku immunoonkologicznego dla pacjentów z tym częstym typem raka pęcherza.

Rejestracji dokonano w oparciu o wyniki badania CheckMate -275, oceniającego niwolumab u pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem urotelialnym pęcherza moczowego, po progresji choroby podczas lub po zakończeniu leczenia chemioterapią na bazie platyny lub po progresji choroby w czasie 12 miesięcy od czasu leczenia neoadjuwantowego lub adjuwantowego chemioterapią na bazie platyny.

W badaniu 270 pacjentów przyjmowało niwolumab w dawce 3 mg/kg (dożylnie) co dwa tygodnie do czasu progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.
Skuteczność niwolumabu obserwowano zarówno w przypadku guzów wykazujących ekspresję PD-L1, jak i tych nie wykazujących ekspresji PD-L1. W grupie wszystkich leczonych pacjentów mediana przeżycia wolnego od progresji wyniosła 2 miesiące, a 12-miesięczne przeżycie całkowite wyniosło 41%, natomiast mediana przeżycia całkowitego była równa 8,6 miesiąca.

Rak pęcherza moczowego zazwyczaj rozwija się z komórek wyścielających pęcherz moczowy. Jest to piąty, co do częstości, nowotwór diagnozowany w Europie. Szacuje się, że co roku diagnozowanych jest 151 tys. nowych przypadków raka pęcherza moczowego oraz ponad 52 tys. zgonów z tej przyczyny.

Źródło: www.medexpress.pl

Skip to content