REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Śmiej się na zdrowie – nie popuszczaj!

Czasami niepozorne popuszczanie moczu podczas śmiechu czy wysiłku fizycznego może być początkiem nietrzymania moczu (NTM).

Cewka moczowa jest kontrolowana mięśniami dna miednicy, które mogą ulegać osłabieniu – wówczas zwieracze cewki nie działają prawidłowo, w związku z czym pojawia się problem z popuszczaniem moczu. Dotyczy to kobiet starszych, gdyż mięśnie ulegają osłabieniu z wiekiem, ale też kobiet młodych. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne i wahania poziomu estrogenu. Powszechnym zjawiskiem jest również nietrzymanie moczu w czasie ciąży i po porodzie. Do czynników, które mogą powodować nietrzymanie moczu, zalicza się także choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), infekcje układu moczowego, choroby nerek, otyłość i przewlekłe zaparcia, a także nadużywanie tytoniu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawiające się podczas aktywności fizycznej, np. wchodzenia po schodach, marszu lub biegania, schylania się, podnoszenia cięższych przedmiotów, ale również podczas kaszlu, kichania czy śmiechu można leczyć. Warto od razu udać się do lekarza i zrobić podstawowe badanie moczu oraz USG jamy brzusznej. Poza tym w diagnostyce NTM stosuje się niekiedy badania urodynamiczne, które pozwalają określić ciśnienie w pęcherzu, napięcie zwieraczy oraz czas i ilość oddawanego moczu. Najbardziej popularną metodą leczenia jest fizykoterapia, polegająca na treningu mięśni dna miednicy przy pomocy elektrostymulacji, stymulacji magnetycznej lub biofeedbacku. Można również stosować krążki lub stożki dopochwowe, które pomagają w utrzymaniu napięcia mięśni. W niektórych przypadkach wykonywane są zabiegi chirurgiczne.

NTM często prowadzi do wycofania się z życia towarzyskiego. Dyskomfort można zlikwidować używając środków chłonnych, specjalistycznych wkładek higienicznych, które mają zwiększoną chłonność i eliminują nieprzyjemny zapach. Oprócz tego ważne jest prawidłowe ćwiczenie mięśni Kegla, które warto ćwiczyć również profilaktycznie.

Źródło: www.ekliniki.pl

Skip to content