REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Opieka długoterminowa w Polsce

W Kwartalniku NTM nr 1/2017, Elżbieta Szwałkiewicz pisze o wyzwaniach opieki długoterminowej w Polsce.

Opieka długoterminowa jest kierowana do osób, które z powodu urazu, przewlekłej choroby lub wieku mają znacznie ograniczoną lub utraciły całkowicie zdolność do samodzielnego życia. W tej grupie osób zdecydowaną większość stanowią osoby starsze. Według najnowszych doniesień (z lutego 2017) osoby starsze stanowią 25% ludności Unii Europejskiej, a w Polsce około 20%.

Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (EU-SILC) wykazuje, że w 2015 roku niemal 50% osób starszych zgłaszało ograniczoną zdolność do wykonywania czynności związanych z codzienną aktywnością życiową co implikuje ich zależność w mniejszym lub większym stopniu od pomocy zewnętrznej. Tylko co piąty Polak po 65. roku życia oceniał swoje zdrowie jako dobre lub bardzo dobre, a co trzeci, że jego stan zdrowia jest zły lub bardzo zły.

Z analizy różnych danych dostępnych na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że obecne zasoby umożliwiają świadczenie opieki długoterminowej tylko ¼ potrzebujących. Powyższa sytuacja determinuje potrzebę zmiany w opiece długoterminowej. Istota tych zmian tkwi w uznaniu opieki długoterminowej za obszar międzyresortowy. Przyjęcie koncepcji międzyresortowości umożliwi stworzenie systemu kompleksowej, multidyscyplinarnej i koordynowanej opieki nad ogromną grupą osób, które potrzebują jednocześnie wsparcia socjalnego i medycznego.

Koalicja” Na pomoc niesamodzielnym”, której członkowie brali udział w wieloletnich próbach uporządkowania tego obszaru świadczeń, pod koniec ubiegłego roku zaproponowała kierownictwu obu ministerstw, by ich zadania i działania kierowane do osób niesamodzielnych wymagających długotrwałej opieki zostały ujęte w jeden międzyresortowy obszar stworzony poprzez koordynację działań na wszystkich szczeblach od gminnego do krajowego.

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” będzie promować i wspierać wszystkie rozwiązania przyczyniające się do poprawy sytuacji w opiece długoterminowej.

Więcej: Kwartalnik NTM nr 1/2017

Skip to content