W dniach 26-30 września obchodzimy Europejski Tydzień Urologii. Jest on coroczną akcją organizowaną przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). W tym roku hasło przewodnie tygodnia to: „Krew w moczu – to poważna sprawa”. To świetna okazja do tego, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest wczesne diagnozowanie raka pęcherza moczowego i poważne traktowanie objawów.
Według nowego badania przeprowadzonego przez EAU, Europa ma jedne z najwyższych na świecie wskaźników zachorowalności na raka pęcherza moczowego. Wiedza na temat tej choroby jest jednak nadal niepokojąco niska. Badanie, które dotyczyło wiedzy na temat raka pęcherza moczowego i jego kluczowych objawów wśród dorosłych Europejczyków, wykazało, że prawie 60 proc. z nich nie posiada wiedzy na temat tego schorzenia.
Zmiana koloru moczu lub krew w moczu są zazwyczaj pierwszymi objawami raka pęcherza. Powinny one skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Jednak ponad połowa (55 proc.) badanych nie wiedziała, że zmiana koloru moczu może być wczesnym objawem raka pęcherza.
Wczesne rozpoznanie raka pęcherza moczowego może znacznie poprawić wyniki leczenia. Jedną z najczęstszych pierwszych oznak raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu. Według badania 75 proc. dorosłych nie zawsze sprawdza swój mocz pod kątem zmiany koloru, a 22 proc. rzadko lub nigdy nie sprawdza swojego moczu.
Badanie wykazało również, że dorośli niechętnie korzystają z porady lekarskiej, nawet jeśli zauważyli niepokojące objawy. 20 proc. uczestników badania stwierdziło, że odczekałoby tydzień lub dłużej, zanim porozmawiałoby z lekarzem, gdyby zauważyli zmianę koloru moczu z żółtego na pomarańczowy, różowy lub czerwony. Najczęstszym powodem, dla którego nie szukano porady lekarskiej, było to, że spodziewano się, że sytuacja sama się poprawi.
Profesor Arnulf Stenzl, sekretarz generalny – elekt EAU i szef oddziału urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Tybindze (Niemcy), specjalizujący się w raku pęcherza powiedział: „W przypadku raka pęcherza moczowego kluczowe jest wczesne jego wykrycie, ponieważ skutkuje to lepszymi wskaźnikami przeżycia. Pacjenci zdiagnozowani w stadium 1 mają 80 proc. szans na pięcioletnie przeżycie, w porównaniu z 40 proc. w stadium 3. Wyniki badania dostarczają bardzo niepokojące wnioski. Istnieje pilna potrzeba edukacji społeczeństwa, aby uświadamiać objawy raka pęcherza moczowego i konieczność rozmowy ze specjalistą, jakim jest urolog. Pomoże to postawić wcześniejszą diagnozę i obniżyć wskaźniki śmiertelności.”
Rak pęcherza moczowego jest piątym najczęściej występującym nowotworem w Europie, dotykającym ponad 200 000 osób każdego roku. Wywołują go zmiany w komórkach pęcherza moczowego, często jest także związany z narażeniem na pewne substancje chemiczne. Palenie, na przykład, zostało zidentyfikowane jako pojedynczy największy czynnik ryzyka dla raka pęcherza. Inne objawy są zwykle związane z moczem i obejmują: krew w moczu, zmiany w kolorze moczu, ból przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu i inne.
Podczas Tygodnia Urologii 2022 (26-30 września) EAU skupia się na znaczeniu wczesnej diagnozy poprzez poważne traktowanie krwi w moczu, ponieważ jest to często pierwszy wskaźnik raka pęcherza.
Więcej informacji na temat Tygodnia Urologii: urologyweek.org.
Więcej informacji na temat raka pęcherza moczowego można znaleźć na stronie: patients.uroweb.org.