REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Volta w wykazie wyrobów medycznych?

Ważą się losy 65 tysięcy polskich stomików. Pacjenci ze stomią proponowane przez resort zdrowia zmiany odbierają jako „zamach na ich życie”. Kwestie tych zmian poruszyli posłowie KO, ponieważ godzą one w godność pacjentów.

Po co te zmiany?

21 lipca, na posiedzeniu Sejmu, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski potwierdził, że resort dąży do zmiany w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie. – W sumie zaproponowaliśmy 16 nowych rozwiązań w różnych zakresach. Projekt zmian rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do konsultacji. Te zakończą się 8 sierpnia. Potem przewidujemy, że przez około trzy tygodnie będzie trwała analiza zgłoszonych uwag i spotykania w tej sprawie z właściwymi organizacjami – wyjaśniał wiceminister. Dodał, że spodziewa się, iż uwag do poszczególnych zakresów będzie bardzo dużo, bo „od 20 lat tak dużej zmiany w tym obszarze nie było”. Wytyczne w tej sprawie obejmować miały podobno wnioski Porozumienia Zielonogórskiego i NIK.

– Izba wskazała, że limity w tym zakresie powinny byś ilościowe zamiast ryczałtu. I w tym kierunku poszliśmy. Zmieniliśmy też okres wydawania zlecenia z roku na pół roku. Dlatego, że uważamy, iż pacjent powinien być częściej konsultowany w sprawie wystawianego zlecenia niż raz w roku – dodał.

Co zmiany oznaczają dla stomików?

  • Projekt wprowadza dopłatę przez osoby dorosłe do odbieranego sprzętu stomijnego w wysokości 10 proc. za worki i płytki oraz 20 proc. za środki do pielęgnacji.
  • Ogranicza dostęp do środków pielęgnacyjnych, bez których prawidłowe zaopatrzenie stomii jest niemożliwe.
  • Możliwość kontynuacji zleceń na zaopatrzenie wystawiana przez pielęgniarki i położne ma być zmniejszona z 12 do 6 miesięcy.
  • Zakłada dopłatę do sprzętu również dla stomików z orzeczeniami o niepełnosprawności – czyli zmiany dotkną ich w sposób szczególny.
  • Wprowadza konieczność wystawiania 4 odrębnych zleceń na zaopatrzenie dla stomika, w zależności od typu środków do zaopatrzenia stomii. Znacznie zwiększy to nakład pracy niezbędny do wypisania zleceń. Ograniczy tym samym czas, który lekarz czy pielęgniarka może poświęcić na badanie pacjenta i rozmowę z nim oraz doradztwo i pielęgnację stomii.

W ocenie środowisk pacjentów przewidywany sposób zaopatrzenia w środki ochrony stomii ogranicza w znacznym stopniu dostęp do sprzętu.

Źródło: Puls Medycyny

Skip to content