REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Enukleacja laserowa gruczolaka stercza

Rzeszowski Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 (KSW) jako pierwszy w  województwie, przeprowadził zabiegi enukleacji laserowej gruczolaka stercza, przy użyciu lasera tulowego z użyciem specjalnego włókna laserowego. Operacje taką metodą wykonuje niecałe pół tysiąca urologów na świecie.

Nowatorski zabieg w leczeniu taka stercza

Na raka stercza choruje ok. 40 proc. mężczyzn w wieku 60 lat. Rozrost prostaty powoduje zwiększenie masy gruczołu krokowego, który zaczyna coraz silniej zaciskać się wokół cewki moczowej. Pojawiają się takie objawy jak: zaburzenia w oddawaniu moczu, tj. częstomocz (2-3 razy w ciągu nocy), parcie na pęcherz, niepełne opróżnieniem pęcherza czy słaby strumień moczu.

Urolodzy w rzeszowskim szpitalu w zabiegu enukleacji szkolą się pod okiem dr. Marka Zawadzkiego z Centrum Urologii Zaawansowanej szpitala św. Anny w Piasecznie EMC Instytut Medyczny. Jest on jednym z pierwszych lekarzy w Polsce, który wykorzystuje tą technikę.

Enukleacja laserowa gruczolaka stercza jest zabiegiem endoskopowym, wykonywanym przez cewkę moczową, do której wprowadza się energię emitowaną przez laser. Pod jej wpływem następuje precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (gruczolaka) od prawidłowej tkanki prostaty. Wyłuszczony gruczolak usuwa się z pęcherza przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego morcelatorem.

Leczenie chroni pacjenta przed nowotworem prostaty

Zabieg enukleacji laserowej gruczolaka stercza ma wiele zalet. Są to  m.in.:wysoką skuteczność i małe ryzyko; zabieg jest bezbolesny, a rekonwalescencja szybka.

– Pacjent, który w wieku 60 lat przejdzie zabieg, już nigdy nie będzie potrzebował żadnej formy leczenia rozrostu gruczołu krokowego. PSA – marker raka prostaty, powinien obniżyć się do wartości mniejszej niż 1. Dla pacjenta oznacza to, że nigdy nie będzie miał nowotworu – podkreślił dr Zawadzki.

Standard na oddziałach urologicznych?

Wymagane jest  przeprowadzenie 50 operacji pod okiem „mistrza”. Szacuje się, że na całym świecie jest około 500 urologów, którzy potrafią wykonać enukleację laserową gruczolaka stercza tą metodą.

W Polsce jest mniej niż 10 urologów, którzy operują tą metodą. Rocznie przeprowadza się 900 zabiegów. Zdaniem dr. Zawadzkiego, niebawem zabieg ten powinien stać się standardem w procedurach urologicznych.

W rzeszowskim szpitalu procedura enukleacji laserowej gruczolaka stercza przy użyciu lasera tulowego będzie przeprowadzana na stałe od przyszłego roku.

Źródło: Puls Medycyny

Skip to content