REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pacjenci nie umieją posługiwać się wyrobami medycznymi

Pacjentom potrzebna jest edukacja w zakresie stosowania wyrobów medycznych, np. prawidłowej zmiany środka chłonnego. Taka edukacja powinna być dostępna dla pacjentów  podczas m.in. stacjonarnej rehabilitacji oraz w sklepach medycznych.

Brak umiejętności i wiedzy

Dr Mariola Rybka, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej podkreśla, że w Polsce jest ponad 2 mln przewlekle chorych osób z niepełnosprawnością, które są całkowicie unieruchomione.

– Dla tych pacjentów brak dostępu lub ograniczona dostępność wyrobów medycznych powoduje, między innymi znaczne obniżenie jakości ich życia. To z kolei wywołuje całą kaskadę następstw, w tym związanych z problemami psychologicznymi i psychiatrycznymi – zaznaczała.

Wielu chorych oraz ich opiekunów nie potrafi posługiwać się takimi wyrobami. Pacjenci z nich finalnie nie korzystają lub używają je w niewłaściwy sposób. Dotyczy to różnych produktów, w tym stomijnych, do których dostęp jest wręcz niezbędny dla normalnego funkcjonowania – podkreśliła konsultant krajowa.

Wiedzę mogą przekazywać pielęgniarki i pracownicy sklepów medycznych oraz wypożyczalni

Kto i gdzie powinien uczyć pacjentów obsługi wyrobów medycznych, często niezbędnych dla normalnego, codziennego funkcjonowania? Być może warto elementy edukowania pacjentów w tym zakresie wziąć pod uwagę w pracach nad opracowywanymi nowymi standardami kształcenia pielęgniarek. Kolejnymi miejscami, w których takie infoormacje powinny być dostępne są sklepy zaopatrzenia medycznego. W wypożyczalniach powinny pracować osoby, które będą przekazywały informacje o zasadach używania danego produktu. Powinny także pomagać w dobraniu go do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Edukacja podczas stacjonarnej rehabilitacji

Bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby nauka posługiwania się wyrobami medycznymi już na etapie hospitalizacji czy korzystania przez pacjenta ze stacjonarnej rehabilitacji. W przypadku pacjentów z niepełnosprawnościami wyrób medyczny wpływa na jakość leczenia i efektywność rehabilitacji i stwarza ogromne możliwości kompensacyjne, czyli pomaga tym osobom w codziennym funkcjonowaniu.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content