DPS-y będą mogły stać się podmiotami leczniczymi z kontraktami z NFZ. Jest zapowiedź zmian w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o działalności leczniczej. Projektowane przepisy zakładają też wyższe zarobki kadry pielęgniarskiej zatrudnionej w domach pomocy społecznej. W DPS-ach przebywa wiele osób z wielochorobowością, w tym z nietrzymaniem moczu.
O toczących się pracach, w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
– We współpracy z Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej prowadzimy prace mające na celu umożliwienie domom pomocy społecznej wykonywanie działalności leczniczej. Będą one mogły zawierać umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jak zauważył wiceminister zdrowia, kwestia zatrudnienia pielęgniarek oraz specjalistów innych zawodów medycznych w DPS-ach wymaga wprowadzenia zmian systemowych oraz konsultacji.
Zgodnie z tą zapowiedzią Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało założenia do projektu nowej ustawy.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje o prowadzonych analizach.
– Zagadnienia związane ze świadczeniem usług pielęgniarskich w domach pomocy społecznej, różnym statusem pracowników medycznych zatrudnionych w tych placówkach oraz w podmiotach ochrony zdrowia są od dłuższego czasu przedmiotem analiz. Z uwagi na postępujące zmiany demograficzne, polegające m.in. na zwiększającej się liczbie osób starszych (przy jednocześnie spadającej liczbie osób młodych) oraz kulturowe i społeczne, polegające m.in. na coraz większej liczbie jednoosobowych gospodarstw domowych, systemy: pomocy społecznej oraz ochrony zdrowia stają przed coraz większymi wyzwaniami.
Jednym z rozwiązań, jak wskazano w zapowiedzi zmiany przepisów, jest większa integracja systemów, umożliwiająca optymalne dostępne zasoby oraz zoptymalizowanie i zmaksymalizowanie korzyści dla ich odbiorców i szerzej dla całego społeczeństwa.
Obecnie świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, mogą być udzielane DPS-om wyłącznie przez „zewnętrzne” podmioty, wykonujące działalność leczniczą. Chodzi o podmioty lecznicze oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach praktyki zawodowej (przede wszystkim pielęgniarki).
Proponowane rozwiązania mają na celu pełniejsze zintegrowanie funkcji pomocy społecznej z funkcjami opieki zdrowotnej.
Projektowane przepisy przewidują możliwość wykonywania przez DPS (niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej działa) działalności leczniczej. Określają ją zasady opisane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633, z późn. zm.).
DPS będzie mógł wystąpić do wojewody z wnioskiem o wpis do ww. rejestru. Po jego uzyskaniu będzie mógł podjąć działalność leczniczą po spełnieniu warunków wykonywania działalności leczniczej tj.:
1. dysponowaniu odpowiednimi pomieszczeniami i urządzeniami;
2. zatrudnianiu osób wykonujących zawód medyczny, np. pielęgniarek;
3. stosowaniu wyrobów medycznych;
4. zawarciu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem podmiotu leczniczego.
W projektowanych przepisach przewidziano, że DPS będący podmiotem leczniczym będzie udzielał ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych.
Po wprowadzeniu omawianych zmian DPS będzie mógł być świadczeniodawcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zawierać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, na podstawie których będzie udzielał świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.
Źródło: Rynek Zdrowia