NTM nie powinien być tematem tabu – o tym oraz jak sobie z nim radzić, na łamach portalu www.byczdrowym.pl opowiedział dr hab. n. med. Jakub Dobruch, Kierownik Kliniki Urologii Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Częstość występowania NTM wzrasta wraz z wiekiem. Mięśnie, powięzie i więzadła, które warunkują stabilność dna miednicy z czasem stają się coraz mniej wytrzymałe. Młodzi mężczyźni, którzy doznali urazu miednicy mogą również mieć problem z utrzymaniem moczu.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje nietrzymania moczu. Pierwszy, ma związek z wysiłkiem. Gubienie moczu pojawia się z sytuacjach podczas których dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie otrzewnej, czyli np. podczas kichania, kaszlu, uprawiania sportu, słowem nagłego wysiłku. Nietrzymanie moczu w takich sytuacjach wynika zwykle z nadmiernej ruchomości szyi pęcherza moczowego i cewki moczowej. Drugi rodzaj inkontynencji wywołują tzw. parcia naglące. NTM tego rodzaju polega na tym, że chorzy zaczynają odczuwać bardzo silne i nagłe parcie na pęcherz i zanim zdążą dotrzeć do toalety zgubią kilka kropel moczu. Najważniejszym skutkiem NTM jest upośledzenie jakości, komfortu życia. Nietrzymanie moczu sprzyja także zakażeniom układu moczowego.
Ważnym czynnikiem ryzyka w przypadku NTM jest nadwaga i otyłość, dlatego należy zadbać o prawidłową masę ciała. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, skuteczną terapią bywa trening mięśni dna miednicy. Osoby dotknięte NTM uświadamiając sobie ich obecność, rozumieją, że ich napinanie jest skuteczne i pozwala zwalczyć nietrzymanie moczu. Z czasem napinanie mięśni dna miednicy staje się nawykiem. W przypadku problemów z odczuwaniem parć naglących można wdrożyć trening pęcherza. W tym przypadku stosowane są również leki np. leki cholinolityczne lub betamimetyki, które zmniejszają częstość parć naglących i epizodów inkontynencji. Dobry efekt można uzyskać także po podaniu do ściany pęcherza toksyny botulinowej, która rozluźnia pęcherz i pomaga utrzymać mocz. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu leczenie chirurgiczne polega najczęściej na wszczepieniu taśmy, która stabilizuję szyję pęcherza moczowego oraz cewkę moczową.
Wiele osób tak sądzi, że w pewnym wieku, nietrzymanie moczu jest standardem, a tak nie jest. Zarówno wysiłkowe jak i NTM spowodowane parciami naglącymi, należy leczyć, by poprawić komfort życia.
Źródło: www.byczdrowym.info