Zdaniem części lekarzy eksperymentalna metoda leczenia nietrzymania moczu z użyciem lasera ma wątpliwą skuteczność. Dlatego ostrzegają przed jej stosowaniem. W Krakowie oferuje ją jednak kilkanaście ośrodków.
W zależności od placówki i liczby zabiegów ceny za zabieg laserem zaczynają się od 1,1 tys. zł. Kosztują nawet do 4 tys. zł za serię. Zdaniem tych, którzy oferują te zabiegi są one bezinwazyjne, nie niosą ryzyka wystąpienia powikłań, częstych w przypadku operacji.
Odmiennie laserową terapię ocenia część lekarzy. ?Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne nie zaleca i nie popiera leczenia nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera, uznając tę metodę za eksperymentalną, niesprawdzoną, wątpliwie skuteczną i możliwie obarczoną późnymi powikłaniami”.
– W wytycznych europejskich i światowych z 2016 r., którymi kierują się urolodzy w Polsce, nie ma mowy o leczeniu laserem wysiłkowego nietrzymania moczu – wyjaśnia w Gazecie Wyborczej prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. – A to oznacza, że te laserowe metody nie są uznawane przez urologów jako warte polecenia i stosowania – dodaje.
Zdaniem ginekologów najwięcej informacji o zaletach terapii można znaleźć w czasopiśmie „Journal of the Laser and Health Academy”. To jednak pismo wydawane przez The Laser and Health Academy ze Słowenii – organizację założoną przez słoweńskiego producenta laserów.
Źródło: Gazeta Wyborcza