W najnowszych badaniach szwedzkich nad problemem nietrzymania moczu, przeprowadzonych z udziałem kobiet, które nie rodziły, okazało się, że jedna na pięć uczestniczek powyżej 45 roku życia doświadcza tego wstydliwego problemu.
W badaniu wzięło udział około 9 200 kobiet w wieku 25-64 lat, które nigdy nie rodziły. Ich problemy różniły się w zależności od wieku i ciężaru ciała.
W grupie młodych kobiet w wieku 25-35 lat z prawidłową masą ciała (BMI wynoszące 25) aż 10 proc. uczestniczek przyznało, że problem nietrzymania moczu nie jest im obcy.Wśród najstarszych kobiet w badaniu, w wieku 55-64 lat i z BMI powyżej 35, prawie każda uczestniczka oświadczyła, że ma problemy tego rodzaju. Spośród wszystkich kobiet w wieku 45-64 lat ponad 20 proc. odpowiedziało, że ma problem z nietrzymaniem moczu. 17 proc. kobiet powyżej 55 roku życia stwierdziło, że musi wstać i oddawać mocz co najmniej dwa razy w ciągu nocy. Wśród kobiet, które zgłosiły taki problem, 25-30 proc. określiło jego objawy jako uciążliwe.
Kobiety, które nie rodziły, na ogół rzadziej cierpią z powodu nietrzymania moczu w porównaniu do kobiet po porodzie. Te kobiety, które mają problem z nietrzymaniem moczu przed ciążą, są bardziej narażone na pogorszenie problemu po porodzie. Jest to grupa szczególnego ryzyka, a zatem powinna być objęta opieką już na etapie ciąży.
NTM to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych na świecie. Przyjmuje się, że dotyka ok. 10-15 proc. każdego społeczeństwa, czyli w wypadku Polski około 4 mln osób.
Źródło: www.portal.abczdrowie.pl