REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych

Krzysztof Łanda przedstawił zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych, także główne cele nowelizacji ustawy refundacyjnej i narzędzia, jakimi będą osiągane.

Projekt noweli ustawy refundacyjnej wprowadzający nowy system finansowania wyrobów medycznych będzie jeszcze w konsultacjach do ok. półtora miesiąca. Realna datą wejścia w życie ustawy jest 1 kwietnia albo 1 maja 2017 r. – powiedział w czwartek (27 października) wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas XII Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.

Potencjalna możliwość skorzystania przez pacjentów z benefitów związanych z zapewnieniem minimalnej jakości wyrobów medycznych i oszczędności w systemie, to IV kwartał 2017 r.

Poza harmonogramem, Krzysztof Łanda przedstawił także główne cele nowelizacji ustawy i narzędzia, jakimi będą osiągane. Cała idea zmian opiera się na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest możliwość osiągnięcia oszczędności. Określanie cen urzędowych w tej procedurze „ma taką siłę jak siła przetargu centralnego”. Jako drugi najważniejszy filar zmian, Łanda wskazał jakość wyrobów medycznych. Wyjaśniał, że obecnie większość tych wyrobów jest kupowana za 200-250 zł, ale np. „ceny bardzo wielu soczewek płacone w szpitalach są na poziomie 70-90 zł”. W związku z tym, że wyrób medyczny jest rozliczany w ramach procedury, to im tańszy zastosuje świadczeniodawca, tym więcej zarobi.

Jak poinformował Krzysztof Łanda, minister zdrowia będzie miał podstawę prawną do wydania rozporządzeń, co do proponowanych kryteriów jakościowych. Również rozporządzeniem będzie określana wysokość odpłatności. Dodatkowo wyroby medyczne, które będą poddane procedurze ustalania ceny urzędowej, będą również podlegać instrumentom dzielenia ryzyka, co jest dodatkowym plusem. Co więcej, niektóre z tych wyrobów będą mogły podlegać Refundacyjnemu Trybowi Rozwojowemu (RTR), a więc skorzystają z części pieniędzy na refundację. Krzysztof Łanda wyjaśnił, że gdy ustawa wejdzie w życie, resort zdrowia planuje określać grupy wyrobów medycznych stopniowo. Najpierw będą to trzy grupy, za kilka miesięcy kolejne trzy itd. Nie należy więc oczekiwać rewolucji, a raczej powolnej ewolucji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content