REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Chirurgia robotyczna w uroonkologii – nowy standard w Polsce

W urologii, ginekologii i laryngologii chirurgia robotyczna jest szeroko wykorzystywana. Ale operacje robotyczne nie były do tej pory w uroonkologii refundowane.

Wyczekana refundacja

Brak refundacji tych procedur był dotychczas piętą achillesową polskiej urologii i uroonkologii. Na świecie w uroonkologii roboty są standardem. Za ich pomocą wykonuje się w niektórych krajach zdecydowaną większość operacji. W Polsce, z powodu braku refundacji, operacje odbywają się zwykle w ośrodkach komercyjnych i są odpłatne. A zabiegi przeprowadzone z wykorzystaniem chirurgii robotycznej są zwykle mniej obciążające dla pacjenta i wiążą się z niższym ryzykiem pooperacyjnych powikłań.

Pierwszą w Polsce refundowaną procedurą robotyczną jest operacyjne leczenie raka prostaty.

Rozporządzenie o refundacji weszło w życie 1 kwietnia br.

Rak gruczołu krokowego to najczęstszy nowotwór

Wiele nowotworów układu moczowego i płciowego musi być leczonych interdyscyplinarnie. Konieczna jest współpraca z onkologami lub radioterapeutami, ale proces powinien ktoś koordynować od etapu rozpoznania, przez leczenie, aż po nadzór i rehabilitację.

W przypadku tego rodzaju nowotworów powinien to być urolog. Współczesna urologia zajmuje się przede wszystkim leczeniem nowotworów układu moczowego i płciowego i w tym kontekście mówimy nie o urologii, a o uroonkologii.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Skip to content