REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Połowa kobiet w ciąży cierpi na NTM

To wyjątkowo wstydliwa przypadłość. W ciąży macica jest powiększona i może uciskać pęcherz, co może powodować nietrzymanie moczu, gdyż rozciągnięte i rozluźnione mięśnie dna miednicy nie dają rady utrzymać moczu.

Na szczęście nie jest to objaw, który zostaje z kobietą po ciąży. Maksymalnie do 6 miesięcy po porodzie objawy mogą się utrzymywać, jednak zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach od urodzenia dziecka. Poziom hormonów zaczyna się wtedy zmieniać, a napięcie mięśniowe wraca do normy.

Warto jednak, nawet zanim się zajdzie w ciążę, ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ćwiczenie ich nie wymaga specjalnych przyrządów ani przygotowań. Można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze dnia, nawet w zaawansowanej ciąży. Położne zalecają takie ćwiczenia nie tylko dla kobiet z problemem nietrzymania moczu; każda przyszła mama powinna je wykonywać, ponieważ ułatwiają one poród.

NTM wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych. Należy zaopatrzyć się we wkładki i środki do higieny intymnej. Przy NTM ojawia się zapalenie pęcherza, które objawia się silnym pieczeniem przy oddawaniu moczu, parciem na pęcherz oraz bólem w podbrzuszu. W takiej sytuacji należy zwiększyć ilość wypijanych płynów do 2 litrów dziennie. Pęcherz powinien być opróżniany opróżniać regularnie i do tego niezbędne jest picie. Najlepiej pić zwykłą czystą wodę, a unikać kawy, energetyków, herbaty, gazowanych napojów. Mogą one działać moczopędnie, co zwiększy częstotliwość przymusowego oddawania moczu.

Źródło: www.mamadu.pl

Skip to content