REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Spotkanie polskich urologów z dr Inmanem

Lekarze z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Szczecina, Poznania, Piły i Nowej Soli spotkają się ze specjalistą ds. leczenia schorzeń cewki moczowej, brytyjskim ekspertem, dr Richardem Inmanem.

Spotkanie miało związek z przygotowaniami szpitala w Gorzowie do wprowadzenia nowej metody leczenia mężczyzn z nawrotowym zwężeniem cewki moczowej.

Takie operacje wymagają specjalistycznych narzędzi, które gorzowska lecznica sprowadziła na Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej z Wielkiej Brytanii. W Polsce operacje plastyczne cewki moczowej są wykonywane zaledwie w trzech ośrodkach urologicznych: Gdańsku, Warszawie i Szczecinie.

Nowatorskie podejście brytyjskiego urologa polega na przeprowadzaniu operacji plastycznej, która pozwala na zlikwidowanie zwężenia i trwałego ustąpienia objawów choroby. Taka operacja najczęściej przynosi pacjentowi ulgę na długi czas, a niejednokrotnie pozwala na całkowite usunięcie dolegliwości.

Zwężenie cewki moczowej powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych takie jak: wąski i/lub słaby strumień moczu, trudności z oddaniem moczu, uczucie niekompletnego opróżniania pęcherza, kropelkowanie moczu. Nieleczone prowadzi do zakażenia układu moczowego, zatrzymania moczu, powstania kamieni w pęcherzu moczowym lub zakażenia nerek.

Mężczyźni, którzy mają tego typu dolegliwości, powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego,a następnie do urologa, by ten ustalił historie choroby, zbadał mężczyznę i wykonanał badań dodatkowych, a następnie zakwalifikował chorego do przezcewkowego (endoskopowego) rozcięcia zwężenia cewki moczowej w znieczuleniu.

Zwężenie często jest wywołane przez tkankę bliznowatą, która mimo pełnego rozcięcia ponownie może się zwęzić. Wtedy dolegliwości stopniowo powracają, utrudniając funkcjonowanie w życiu codziennym, zmuszając do szukania pomocy u urologa. Dowody naukowe pokazują, że kiedy zwężenie powróci dwukrotnie – będzie powracało zawsze. Wtedy należy wykonać operację plastyczną cewki moczowej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content