REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nietrzymanie moczu w ciąży

Problem nietrzymania moczu występuje nawet u połowy kobiet w ciąży. Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, a rozluźnione przez hormony mięśnie zwieraczy cewki nie potrafią powstrzymać wypływu cieczy. U większości pań wysiłkowe nietrzymanie moczu mija samoistnie po porodzie, jednak niekiedy się utrzymuje i świadczy o infekcji pęcherza.

Problemowi można jednak zaradzić pijąc duże ilości wody i ćwicząc mięśnie Kegla. Przyczyna nietrzymania moczu w tym okresie wynika z powiększającej się macicy, która uciska pęcherz moczowy i mięsnie dna miednicy. Na rozluźnienie mięśni podtrzymujących pęcherz i cewkę moczową wpływają w tym czasie hormony: relaksyna i progesteron. Z tego powodu podczas śmiechu, kaszlu czy podnoszeniu czegoś ciężkiego może zdarzyć się, że popuścimy kilka kropel moczu. Nie jest to powód do niepokoju, choć warto wspomnieć o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Niekiedy nietrzymanie moczu pojawia się z dnia na dzień. Towarzyszyć mu może pieczenie przy oddawaniu moczu i ból podbrzusza. Odczuwane jest także ciągłe parcie na pęcherz, a mocz jest podbarwiony krwią. Takie objawy mogą świadczyć o infekcji pęcherza moczowego i wymagają konsultacji z lekarzem. Mogą one prowadzić do zapalenia nerek i negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, dlatego wymagają leczenia.

Najlepszą metodą leczenia nietrzymania moczu, a także zapobiegania mu zanim się pojawi, są ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Można je trenować w każdej innej sytuacji – stojąc, leżąc lub siedząc. Wystarczy zaciskać je na kilka sekund i rozluźniać. Ćwiczenia należy często powtarzać i przedłużać czas napinania mięśni. Ich efekt nie jest natychmiastowy, ale systematyczny trening znacznie poprawia kondycję mięśni i zapobiega problemom z nietrzymaniem moczu także po porodzie.

Gubienie moczu u kobiet w ciąży może powodować znaczny dyskomfort psychiczny. Należy pamiętać o częstym opróżnianiu pęcherza, nawet jeśli wymaga to chodzenia do toalety co godzinę lub także w nocy. Należy również pić dużo wody i unikać napojów moczopędnych takich jak kawa, herbata czy gazowane soki. Nie wolno także dopuszczać do zaparć, bo one także sprzyjają nietrzymaniu moczu. Warto spożywać warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo bogate w błonnik.

Źródło: www.menopauza.pl

Skip to content