Polskie Towarzystwo Urologiczne zaprezentowało stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia pilnych zmian w urologii (rok 2016).
Dotyczą one w szczególności:
Degradacja finansowa klinik i oddziałów uroonkologicznych oznacza w szczególności brak możliwości odnawiania posiadanego sprzętu i zakupie sprzętu nowoczesnego. Fakt ten powoduje zmniejszenie szans na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie.
Rozwój polskiej uroonkologii jest decydujący dla zdrowia Polaków, zwłaszcza w kontekście pakietu onkologicznego zapewniającego nieograniczony limitami dostęp do lekarzy zajmujących się nowotworami. Dysproporcja pomiędzy zawartością koszyka świadczeń gwarantowanych, a środkami na jego realizację może prowadzić do poważnych patologii w systemie opieki zdrowotnej, które przyczyniają się m.in. do bardzo niskiej oceny systemu przez społeczeństwo. Dlatego ważne jest uregulowanie tych kwestii i również w urologii.
Nacisk powinien być położony na to, żeby nie stawiać na gorszej pozycji procedur małoinwazyjnych i sprawiać, by były dla szpitali opłacalne. Tendencja do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych powinna iść naprzód, jeżeli Polska chce podążać za światową medycyną. Niska wycena procedur diagnostycznych w urologii, braki sprzętowe i niewystarczające pokrycie finansowania porad i operacji mogą skutkować zmniejszeniem szans chorych na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie. Można przewidywać, że znacznie zmniejszy się liczba wykonywanych badań diagnostycznych w nowotworach układu moczowo-płciowego w szpitalach, a także zwiększą się kolejki w poradniach urologicznych na badania, a to wpłynie na opóźnione rozpoznania nowotworów.
Urologia jest dobrym przykładem na zmianę filozofii zabiegów operacyjnych. Kiedyś operacje chirurgiczne wykonywało się u około 80% pacjentów wymagających leczenia zabiegowego. Obecnie jest to tylko około 15-20% pacjentów podlegających tradycyjnym zabiegom chirurgicznym. Pozostałe przypadki stanowią zabiegi endoskopowe, laparoskopowe lub takie, które nie naruszają tkanki. Chirurgia laparoskopowa w urologii zyskuje na coraz większej popularności. Wiąże się ona z mniejszym urazem pooperacyjnym, czego wyrazem jest mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych, krótszy czas hospitalizacji, a także szybsza rekonwalescencja – co w przypadku chorego ma znaczenie kluczowe.