REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowotworów prostaty może być coraz więcej

Epidemia COVID-19 stanowi zagrożenia dla zdrowia ogółu społeczeństwa, ale w szczególności dla osób z chorobami przewlekłymi, w tym schorzeniami onkologicznym takimi jak rak prostaty.

Możliwości działań, zapobiegania i leczenia raka gruczołu krokowego zostały ograniczone z powodu priorytetów medycznych narzuconych przez pandemię. Dodatkowo epidemia przyczyniła się do tego, iż społeczeństwo obecnie odkłada wykonywanie badań przesiewowych w kierunku nowotworów.

Mężczyźni się nie badają

Epidemia tylko pogorszyła podejście panów do badań profilaktycznych. W Polsce wciąż istnieje niska świadomość związana z rakiem prostaty. Dodatkowo mężczyzn krępuje intymne badanie per rectum, a badania urologiczne, w czasie pandemii ograniczono. Pandemia także sprzyja rozwojowi złych nawyków. Mniej się ruszamy, tyjemy, jemy bardziej kaloryczne posiłki, wracamy do palenia, jako sposobu walki ze stresem.

Coraz gorsze statystyki

W porównaniu z rokiem 2019 o ponad 20 proc zmniejszyła się w Polsce ilość rozpoznań nowotworów złośliwych. Szacuje się, że w 2020 roku nastąpił spadek o 15-20 proc. operacji onkologicznych, z uwagi na przekształcenia wielu szpitali na ?covidowe?. Z powodu pandemii wstrzymano w okresie od kwietnia do maja badania przesiewowe w kierunku nowotworów i do tej pory nie uruchomiono ich w wymiarze sprzed pandemii.

Źródło: Narodowy Instytut Onkologii 2021

Skip to content