8. Światowy Tydzień Kontynencji odbił się szerokim echem w mediach. Portal www.medexpress.pl zwrócił uwagę, na fakt, że problem nietrzymania moczu, ze względu na zmiany demograficzne, wciąż rośnie, a w samej Polsce, gdzie na NTM cierpi 4 mln osób, jest on wciąż jest niewidoczny dla polskiego systemu ochrony zdrowia.
Mimo, że od prawie pięciu lat Stowarzyszenia Osób z NTM ?UroConti? domaga się zniesienia wykonywania badania urodynamicznego jako warunku refundacji leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB ? overactive bladder), decydencji wciąż podtrzymują jego zasadność. Rada Przejrzystości Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), w lutym br. że badania inwazyjne nie są konieczne do rozpoznania OAB i rozpoczęcia leczenia.
Wg obliczeń AOTMiT zniesienie wymogu wykonania badania urodynamicznego przyniosłoby rocznie oszczędności rzędu 15-16 mln zł.
Innym problemem jest dostępność neuromodulacji krzyżowej. We wrześniu 2014 r. AOTMiT wydała pozytywną rekomendację dotyczącą zakwalifikowania neuromodulacji krzyżowej jako świadczenia gwarantowanego w zakresie leczenia szpitalnego nadreaktywności pęcherza moczowego oraz niedoczynności mięśnia wypieracza. Od tego czasu polskie pacjentki bezskutecznie czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.
Warunki uprawniające z kolei do nabycia refundowanych środków absorpcyjnych wykluczają wiele pacjentek, w tym cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. W Polsce nie wystarcza ono do otrzymania refundacji, choć jest to możliwe we wszystkich innych krajach UE.
Również żadna forma leczenia wchodząca w zakres fizykoterapii pęcherza nadreaktywnego nie jest w Polsce refundowana z budżetu państwa.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Kontynencji, opublikowany został także ?Poradnik dla pacjenta z zespołem pęcherza nadreaktywnego?, w którym przedstawione zostały metody terapeutyczne stosowane w tym schorzeniu oraz inne praktyczne informacje dla pacjentów borykających się z tym schorzeniem.
Źródło: www.medexpress.pl