Refundacja każdego innowacyjny leku dla pacjentów to nadzieja na pokonanie raka, na wydłużenie życia i jego lepszą jakość. Na marcowej liście jest aż 8 takich leków!
Dla pacjentów z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty udostępniono aż trzy nowoczesne terapie – apalutamid, darolutamid oraz enzalutamid. Specjaliści dostrzegają jednak zawężenie dostępu do leczenia. Zadają pytania o dostępność tych leków w ramach RDTL dla pacjentów, których nowy program wyklucza. Pytają też o to Ministerstwo Zdrowia zaniepokojeni pacjenci.
Od marca pojawi się bowiem problem chorych z rakiem gruczołu krokowego, którzy będą musieli zostać wyłączeni z leczenia w programie lekowym tylko z powodu progresji PSA. Taka pseudo-progresja może wystąpić, ale nie będzie ona widoczna w badaniach obrazowych, których wynik powinien być wyłącznym kryterium wykluczenia (wystąpienie progresji choroby ustalone na podstawie klasyfikacji RECIST).
Czy taki był zamysł resortu zdrowia, tj. pacjent ma zostać wyłączony z programu lekowego, mimo braku progresji w badaniu obrazowym?
Jeżeli tak, to czy możliwe jest kontynuowanie tej terapii w ramach RDTL?
Ważne, żeby pozytywne zmiany w dostępie do innowacyjnych terapii były dostępne dla wszystkich pacjentów bez względu na miejsce ich zamieszkania. Istotne jest, by docierała do nich informacja i wiedza o nowych lekach. Stąd ogromna rola lokalnych organizacji, działających u podstaw sytemu ochrony zdrowia. To one pierwsze dostrzegają i mierzą się z potrzebami i problemami pacjentów, ale ich głos nie zawsze jest słyszany.
Źródło: www.medexpress.pl