Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają wciąż skargi dotyczące zasad programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2022. Osoby skarżące wyjaśniają w swoich wiadomościach, że z kręgu potencjalnych asystentów zostały wykluczone osoby najbliższe.
Interpretacja rozszerzająca katalog osób, które nie mogą pełnić funkcji asystenta wciąż budzi wątpliwości. Zasady dotyczące tego, kto może być kandydatem na asystenta osobistego, powinny być wprowadzane wyraźnie w treści programu- wyjaśnia RPO.
W niektórych gminach nie ma usług asystenckich. Powodem są trudności w poszukiwaniu asystenta, który mógłby odpowiadać oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami. Wykluczenie członków rodziny z kandydatów na asystenta może tam uniemożliwić znalezienie kandydata odpowiadającego wnioskodawcy.
Rzecznik zwrócił się do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, Pawła Wdówika z prośbą o odpowiedź na pytanie, z jakich powodów członkowie rodziny zostali wykluczeni z grona kandydatów na asystentów. Zapytał także w jaki sposób ustalono zakres pojęcia „członka rodziny” na potrzeby tego programu.
Większość osób z niepełnosprawnościami wymagająca asysty osoby drugiej cierpi na inkontynencję (głównie nietrzymanie moczu).
Źródło: www.rynekzdrowia.pl