W dniach 20-26 czerwca br., już po raz ósmy będziemy obchodzić Światowy Tydzień Kontynencji (z ang. World Continence Week, WCW). Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na istotę problemu nietrzymania moczu, zainteresowanie tym tematem decydentów oraz mediów, a także edukacja chorych i ich rodzin.
Na nietrzymanie moczu cierpi ok. 10% populacji po 30 roku życia. Problem ten, zaliczany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do podstawowych zagadnień zdrowotnych, stał się ogromnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. W dobie starzejącego się społeczeństwa oraz zmian cywilizacyjnych, problem NTM będzie się pogłębiał, dlatego tak ważna jest kompleksowa analiza i poszukiwanie optymalnych rozwiązań.
Pierwsza sesja konferencji zostanie poświęcona polityce zdrowotnej i społecznej NTM. Zabiorą w niej głos przede wszystkim przedstawiciele ministerstwa oraz parlamentarzyści, którzy przedstawią politykę zdrowotną i społeczną wobec starzejącego się społeczeństwa i pacjentów z NTM.
Druga sesja dotyczyła będzie profilaktyki, diagnostyki i leczenia NTM. W sesji tej, głos zabiorą specjaliści POZ, urologii oraz ginekologii, którzy opowiedzą m.in., jak fizjoterapia może pomóc w profilaktyce NTM, jaka farmakoterapia obecnie oferowana jest pacjentowi z NTM, a także z jakich metod może skorzystać pacjent w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego.
Podczas ostatniej, trzeciej sesji zostanie omówiony problem opieki i środków pomocniczych, w tym m.in.: refundacji środków pomocniczych, roli opieki pielęgniarek i położnych nad pacjentem z NTM.
W konferencji wezmą udział między innymi reprezentanci ministerstwa, przedstawiciele organizacji pacjenckich, a także środowisk farmaceutycznych i organizacji senioralnych.
Konferencja odbędzie się 20 czerwca br. w Hotelu Golden Tulip, na ul. Towarowej 2 w Warszawie.
Wstęp wolny.