REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

POLMED kategoryzuje wyroby medyczne

Zastosowanie wyrobów medycznych do indywidualnego zaopatrzenia w procesie leczenia wynika przede wszystkim z potrzeby zastąpienia utraconych narządów, poprawy możliwości funkcjonalnych, czy też zaspokojenia potrzeb społecznych. Każda niepełnosprawność, zarówno czasowa, jak i trwała, ma bowiem wymiar biologiczny, osobisty i społeczny, związany z szeroko pojętymi kosztami leczenia i opieki.

Z praktyki klinicznej wiadomo, iż na końcowy wynik leczenia wyraźnie wpływa wcześnie rozpoczęta i właściwie prowadzona rehabilitacja, której integralną częścią jest zaopatrzenie w wyroby medyczne. Odpowiednio dobrane i zastosowane we właściwym czasie zaopatrzenie ma również duże znaczenie dla integracji społecznej użytkownika. Pozwala też na bardziej wydajne i niezależne życie. Ważne jest zatem, aby w trakcie i po zakończonym leczeniu, zapewnić pacjentom dostęp do szerokiej gamy wyrobów. W doborze zaopatrzenia należy uwzględniać jego przydatność terapeutyczną, pielęgnacyjną, charakter aktywności społecznej pacjenta, ogólny stan wydolności organizmu oraz stopień akceptacji wybranego zaopatrzenia.

Potrzeba kategoryzacji wyrobów

Według danych szacunkowych, w Europie do obrotu dopuszczonych jest około 500 000 wyrobów medycznych, z czego istotną część stanowią wyroby medyczne do indywidualnego zaopatrzenia.
Ta liczba, jak również różnorodność dostępnych produktów sprawiają, że dobór odpowiedniego zaopatrzenia może okazać się zadaniem dość trudnym – mówi Krzysztof Gieremek, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej Katedry Podstaw Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Właśnie z uwagi na te trudności Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED zleciła grupie niezależnych ekspertów przygotowanie kompleksowego raportu mającego na celu uporządkowanie i kategoryzację dostępnych na rynku wyrobów medycznych do indywidualnego zaopatrzenia. Do tej pory podobnego dokumentu nie było w Polsce ani nawet w Europie. Jest to zatem dość unikatowa publikacja.

Biała księga

Drugim dokumentem przygotowanym na potrzeby Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED jest tak zwana ?biała księga?, prezentująca najbardziej palące problemy istniejące w systemie zaopatrzenia pacjenta w wyroby medyczne. Opracowanie zawiera jednocześnie propozycje gotowych rozwiązań, jak usprawnić tę sytuację. Najczęściej nie wymagają one nawet wzrostu kosztów dla systemu ochrony zdrowia. 70 procent tych problemów wiąże się z bowiem dzisiejszym funkcjonowaniem wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szeroka edukacja

Wiedza o prawidłowym zaopatrzeniu pacjentów w wyroby medyczne do użytku indywidualnego jest niezbędna podczas leczenia i rehabilitacji. Niestety nie jest ona przekazywana w procesie kształcenia ani lekarzom, ani pielęgniarkom. Niestety nie jest ona przekazywana w procesie kształcenia ani lekarzom, ani pielęgniarkom. Z kolei fizjoterapeuci, z uwagi na jej różnorodność i obszerność tematu, pozyskują ją jedynie w ograniczonym zakresie.

Dlatego tak ważne jest wypełnienie powstałej luki w edukacji w sposób systemowy przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – analizuje Mirosław Padjasek, przewodniczący sekcji ds. rehabilitacji i ortopedii Izby POLMED. – Tymczasem w miejsce zlikwidowanego w 2009 roku kursu towaroznawstwa, można by stworzyć specjalistyczny kurs zaopatrzenia w wyroby medyczne, który opierałby się na programie zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia.

Skip to content