REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Mężczyźni apelują – badajmy się!

Chorzy z nowotworem prostaty zachęcają kolegów do zwiększenia czujności onkologicznej i regularnych badań. Najtańszą i najlepszą terapią w przypadku tego nowotworu jest profilaktyka. Wówczas nowotwór prostaty nie będzie wyrokiem śmierci.

Badanie PSA w Programie 40+ to duży krok

Zdaniem Bogusława Olawskiego, przewodniczącego Sekcji Prostaty „UroConti”, pandemia sprawiła, że kwestia profilaktyki i wczesnego wykrycia choroby powinna być traktowana priorytetowo. Zwiększenie starań w obszarze profilaktyki, która jest najtańszą receptą na walkę z chorobami nowotworowymi, to jeden z kluczowych obszarów strategii onkologicznej. Jego zdaniem ważnym krokiem w ostatnich miesiącach było włączenie badań PSA do Programu 40+. Nie załatwia to jednak problemów pacjentów w wieku senioralnym. Konieczne jest zatem podjęcie dalszych działań na rzecz lepszego wykrywania nowotworu prostaty.

Koniecznie jest powszechny program diagnostyczny

– Cały czas apelujemy o utworzenie powszechnego programu diagnostyki w kierunku raka prostaty. Samo badania PSA nie daje nam bowiem jednoznacznej odpowiedzi czy mamy do czynienia z nowotworem prostaty – wskazuje Bogusław Olawski. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej planuje rozszerzenie zakresu i wprowadzenie nowych metod badań przesiewowych – także w kierunku raka prostaty, co jednak będzie wymagało czasu.

Czy dogonimy Europę w kwestii leków?

Pacjenci od kilku miesięcy wyczekują zapowiadanych przez resort zdrowia zmian w dostępie do leków refundowanych. Nie doczekali się rozszerzenia listy refundowanych leków, stosowanych w programie lekowym, choć zostały one zapowiedziane już w ubiegłym roku. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski tłumaczy, że aktualnie prowadzone są postępowania refundacyjne dla czterech leków w pięciu różnych wskazaniach. Najbardziej oczekiwane preparaty przez chorych na opornego na kastrację raka prostaty, u których nie doszło jeszcze do przerzutów: darolutamid, apalutamid oraz enzalutamid, są już na ostatniej prostej. Pod względem dostępu do terapii onkologicznych nadal próbujemy dogonić Europę. Toczące się w resorcie zdrowia prace przybliżą pacjentów do terapii będących standardem w krajach Europy Zachodniej.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl

Skip to content