REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Odpowiedź Krzysztofa Łandy na interpelację w sprawie NTM

Krzysztof Łanda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia opowiada na interpelację poseł Beaty Małeckiej-Libery w sprawie wsparcia osób z NTM.

Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister Krzysztof Łanda, na terytorium Polski do obrotu zostały dopuszczone produkty lecznicze zawierające substancje fesoterodynę, darifenacynę oraz mirabegron. Dopiero po wpłynięciu kompletnych wniosków, Minister Zdrowia uruchomi procedurę mającą na celu objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla leków zawierających ww. substancje. Zgodnie z odpowiedzią na interpelację, do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla produktów zawierających substancję leczniczą mirabegron. Jednakże, decyzja Ministra Zdrowia w tej sprawie nie została jeszcze wydana, a postępowanie na wniosek Wnioskodawcy zostało zawieszone. 

Zgodnie z odpowiedzią ministra Łandy, produkty lecznicze, zawierające substancję leczniczą oksybutyninę, dostępne są dla pacjentów we wskazaniu refundacyjnym stwardnienie rozsiane. 

W kwestii dotyczącej obowiązku wykonania badania urodynamicznego przez pacjentów jako warunku uzyskania refundacji, MZ informuje, iż do Ministerstwa Zdrowia w dniu 18 sierpnia 2015 r. wpłynął wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla substancji czynnej solifenacyna we wskazaniu: zespół pęcherza nadreaktywnego. W dniu 2 lutego 2016 r., Prezes Agencji wydał pozytywną rekomendację Ministrowi Zdrowia w zakresie objęcia refundacją solifenacyny w zespole pęcherza nadreaktywnego. Postępowanie administracyjne zakresie wskazania refundacyjnego: zespół pęcherza nadreaktywnego prowadzone jest jedynie dla dwóch pozycji lekowych zawierających substancję czynną solifenacyna. Decyzja Ministra Zdrowia w tej sprawie również nie została jeszcze wydana.

Odnosząc się do kwestii kryterium chorobowego uprawniającego do refundacji środków absorpcyjnych oraz ich ilości, wiceminister Krzysztof Łanda poinformował, że w MZ prowadzone są analizy dotyczące zmiany kształtu systemu, które będą możliwe do wprowadzenia przez parlament nowej kadencji.

W odpowiedzi na pytanie poseł Beaty Małeckiej-Libery dotyczące świadczenia neuromodulacji krzyżowej w leczeniu zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, wiceminister Łanda udzielił informacji, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne i koncepcyjne w związku z rekomendacją Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych z dnia 8 września 2014 r. w sprawie zakwalifikowania neuromodulacji krzyżowa w leczeniu zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, jako świadczenia gwarantowanego z zakresu leczenia szpitalnego.

Pełny tekst interpelacji: www.sejm.gov.pl

Skip to content