REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Wrocławscy neurochirurdzy wszczepili elektrostymulator, który przywróci funkcje cewce moczowej

Wrocławscy neurochirurdzy wszczepili pacjentowi cierpiącemu na problem z trzymaniem moczu i czuciem stymulator, z powodu uszkodzenia stożka rdzenia kręgowego, który przywróci funkcje cewce moczowej. To pierwsza, z tego wskazania, taka operacja w Polsce, której wynikiem będzie tzw. odwracalna modulacja neuronów.

Pacjent po wypadku miał uszkodzony stożek rdzenia kręgowego, co spowodowało zaburzenia w unerwieniu dolnych dróg moczowych i dolnego odcinka jelita. Z tego powodu miał problemy z trzymaniem moczu i kału, jak i zaburzenia erekcji. Dzięki elektrostymulatorowi można doprowadzić do odwracalnej modulacji neuronów i przywrócenia czucia oraz funkcji – powiedział neurochirurg Paweł Tabakow z Uniwersyteckiego szpitala Klinicznego.

Podkreślił, że tego typu stymulatory są już stosowane, np. w jednostce chorobowej zwanej pęcherzem nadreaktywnym, ale dotąd nie stosowano go u pacjenta z uszkodzonym stożkiem rdzenia kręgowego.

Na świecie istnieje wiele przypadków pacjentów, którzy zyskali na tej metodzie. Jednak w Polsce po raz pierwszy zastosowaliśmy ją ze wskazania wynikającego z uszkodzenia stożka rdzenia kręgowego. Dlatego ze względu na wskazanie ten zabieg jest unikalny – wyjaśnił neurochirurg Krzysztof Chmielak.

Szef kliniki neurochirurgii USK, prof. Włodzimierz Jarmundowicz podkreślił, że poprawa funkcji u pacjenta może wynieść około 60-70 proc. Zaznaczył, że choć obecnie taki zabieg nie jest refundowany przez NFZ, to szpital chce kontynuować tego typu leczenie. Tym samym urolodzy zyskali neurologów jako sprzymierzeńców w walce o upowszechnianie operacji wszczepiania neuromodulatora w operacjach związanych z nietrzymaniem moczu u mężczyzn.

Koszty tej operacji zostały pokryte przez refundację i wynosiły ok. 30 tys. zł, czyli ok. trzy razy mniej niż na Zachodzie.

Skip to content