REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Sztuczne zwieracze dla pacjentów w Białymstoku

Od 16 grudnia 2015 roku białostocki szpital MSW jako trzeci w Polsce oferuje zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza. Pierwsze dwa zabiegi nadzorował francuski urolog z Tours – Olivier Haillot.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn zdarza się najczęściej po radykalnym zabiegu wycięciu nowotworu prostaty, co u części chorych powoduje późniejsze problemy z nietrzymaniem moczu. W związku z tym, że znacznie poprawiła się diagnostyka i wczesne leczenie raka gruczołu krokowego, wzrosła też liczba pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu po takich operacjach – zaznacza dr Lech Gałek, szef oddziału urologii w szpitalu MSW w Białymstoku, który wykonał pierwsze zabiegi. Dysfunkcja nietrzymania moczu dla mężczyzn będących przeważnie w sile wieku, jest dość dużym utrudnieniem i wiąże się z koniecznością noszenia pieluch. Jeśli dolegliwości nie są duże, stosuje się zabiegi mniej inwazyjne, tzw. taśmowe, czy siatkowe, gdzie pacjentowi wstawia się odpowiedni implant, podpierający cewkę, co powoduje lepsze trzymanie i kontrolę oddawania moczu. Gdy to leczenie zachowawcze zawodzi lub nie ma możliwości odtworzenia naturalnego oddawania moczu, możemy już zaproponować pacjentom metodę, która jest imitacją zwieracza naturalnego – mówi dr Gałek.

Zabieg jest refundowany przez NFZ, trwa ok. 1,5 godziny. Zwieracz jest umieszczany pod skórą, w mosznie chorego. Po okresie wygojenia, który może trwać do sześciu tygodni, urządzenie jest aktywowane w poradni przyszpitalnej. Jak działa sztuczny zwieracz? Pacjent czując parcie, będzie uruchamiał jednym przyciskiem specjalną pompkę, która pozwoli na automatyczne zwolnienie mechanicznego zwieracza na czas odpowiednio długi, aby opróżnić pęcherz. Potem wystarczy jedno przyciśnięcie, aby zamknąć mechanizm. Zainteresowani zabiegiem pacjenci mogą zgłaszać się do poradni urologicznej szpitala MSW w Białymstoku.

Skip to content