REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Dlaczego mężczyźni bagatelizują objawy wskazujące na raka prostaty?

Rak prostaty jest drugim najczęstszym rakiem występującym u mężczyzn na świecie i piątą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród mężczyzn.

Z najnowszego międzynarodowego badania przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że:

  • 47% mężczyzn w zaawansowanym stadium raka prostaty ignoruje pojawiające się objawy bólowe,
  • 59% nie zawsze zdaje sobie sprawę, że ból, który odczuwają, może być związany z rakiem,
  • 39% mężczyzn, u których rak rozprzestrzenił się do kości, doświadczało różnego rodzaju dolegliwości bólowych przez siedem miesięcy lub dłużej, zanim choroba została rozpoznana.

Rak prostaty na początku może przebiegać bezobjawowo, ale później mogą się pojawić takie objawy jak: dotkliwy ból o niewyjaśnionej przyczynie, trudność w chodzeniu po płaskiej powierzchni lub po schodach, problemy ze snem lub utrata kontroli nad pęcherzem moczowym.

Mężczyźni mają problemy z nawiązaniem rozmowy na temat, ponieważ  czują się nieswojo, omawiając swoją kondycję fizyczną z lekarzem. W Stanach Zjednoczonych problem ten dotyczy jednego na dziesięciu mężczyzn (12%). Mimo, że lekarze odgrywają ważną rolę w ocenie stanu zdrowia pacjentów, badania pokazują, że opiekunowie również mają duży wpływ na to, jak pacjenci radzą sobie z chorobą, szczególnie jeżeli chodzi o zadawanie trudnych pytań.

Dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, którzy odczuwają ból lub zrezygnowali z aktywności, które wcześniej z łatwością podejmowali, ważne jest, aby czuli się zachęceni do podjęcia działań i rozmawiania o swoich objawach. Podjęta w ramach akcji Movember inicjatywa „Men Who Speak Up” zapewnia przydatne narzędzia, w tym obserwatora objawów, wskazówki dotyczące prowadzenia rozmowy z lekarzem, zestawienia danych oraz pomocne statystyki dotyczące społeczności chorych na raka prostaty, które pomogą przeprowadzać te trudne rozmowy.

Źródło: www.medexpress.pl

Skip to content