22 czerwca 2015 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia „UroConti” pt. „Pacjent z NTM – potrzeby a rzeczywistość”. Konferencja była polską inauguracją Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week) i została zorganizowana we współpracy z Fundacją Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów III Wieku.
Celem konferencji było ukazanie, jak ważną kwestią jest problem nietrzymania moczu w obliczu starzejącego się społeczeństwa. Obecnie na zespół pęcherza nadreaktywnego cierpi 4-5 mln Polaków. Pomimo tak dużej rzeszy chorych, w dalszym ciągu jest to temat tabu, dlatego podczas konferencji omówiono również społeczny aspekt tej choroby.
W konferencji wzięli udział liczni członkowie Stowarzyszenia „UroConti”, reprezentujący 8 oddziałów: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Łódź, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław oraz reprezentanci innych polskich organizacji pacjenckich. Na spotkaniu byli obecni również przedstawiciele takich instytucji, jak Departament Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed.
Konferencję otworzyła Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenie Osób z NTM ?UroConti? Anna Sarbak, witając zgromadzonych gości i prelegentów konferencji. Następnie Tomasz Michałek przedstawił wyniki raportu Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015. W ramach swojej prezentacji, omówił m.in. kwestię kosztów związanych z nietrzymaniem moczu oraz obecne problemy refundacyjne pacjentów z NTM. W ramach wprowadzenia głos zabrała także Lynne van Poelgeest-Pomfret, Prezes Rady Wykonawczej WFIP (Międzynarodowej Federacji Pacjentów z Nietrzymaniem Moczu), która problem nietrzymania moczu omówiła w aspekcie globalnym.
Kontynuując temat międzynarodowego ujęcia problemu NTM, prof. Tomasz Rechberger, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, scharakteryzował międzynarodowe standardy postępowania w diagnostyce i leczeniu NTM.
Temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia NTM w Polsce został omówiony z wielu perspektyw. Głosem pacjentów była Anna Sarbak, która przedstawiła najważniejsze postulaty Stowarzyszenia UroConti, będące odzwierciedleniem obecnych potrzeb chorych na NTM. Stanowisko lekarzy reprezentowali Prof. Tomasz Rechberger, dr Paweł Miotła oraz prof. Zbigniew Wolski. Profesor Tomasz Rechberger szczegółowo przedstawił schemat postępowania z pacjentkami cierpiącymi na nietrzymanie moczu w Polsce. Dr Miotła, specjalista ginekolog z Kliniki Ginekologii Operacyjnej Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, poddał analizie problematyczną dla wielu chorych kwestię badania urodynamicznego. Następnie głos zabrał Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który zaprezentował możliwości leczenia nietrzymania moczu z perspektywy specjalisty urologa, tj. omówił wszystkie dostępne w Polsce metody leczenia NTM. Zakończeniem tej części była projekcja filmu, który zawierał wypowiedzi lekarza (prof. Ewa Barcz) oraz pacjentki (Teresa Bodzak – „UroConti”) dotyczące badania urodynamicznego.
Ostatnia część konferencji została poświęcona opiece i środkom pomocniczym. Krystyna Lewkowicz, Prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zasygnalizowała konieczność zwrócenia większej uwagi na choroby wieku podeszłego w obecnym systemie opieki zdrowotnej. Następnie kwestię obecnego systemu zaopatrzenia w środki pomocnicze oraz opieki nad pacjentami niesamodzielnymi omówiła podczas swojego wystąpienia Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”. Ostatnim wystąpieniem podczas konferencji była prezentacja dr Jakuba Gierczyńskiego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Doktor Gierczyński poruszył temat tzw. systemu zarządzania chorobą, którego celem jest stworzenie tak skoordynowanych działań wszystkich interesariuszy systemowych, aby prowadziły one do zwiększenia efektów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.
Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zarówno pacjenci, jak i lekarze, docenili możliwość wspólnej debaty i dzielenia się doświadczeniami. Wszyscy uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że takie spotkania są cenne zarówno dla pacjentów, którzy mogą bliżej zapoznać się z charakterem swojej choroby, jak i lekarzy specjalistów, którzy wsłuchując się w głos chorych, mogą spojrzeć na problem nietrzymania moczu oczami pacjenta.