REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Czeki opiekuńcze dla osób niesamodzielnych

Do końca roku na biurko premier Ewy Kopacz ma trafić nowa ustawa o opiece nad osobami niesamodzielnymi. Stworzył ją zespół praktyków i ekspertów pod przewodnictwem senatora Mieczysława Augustyna, przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Jednym z głównych założeń ustawy ma być wprowadzenie czeków opiekuńczych, przyznawanych przede wszystkim na realizację określonych świadczeń opiekuńczych, jak i kwalifikowanych kosztów opieki.

Czek o wartość od 650 do 1000 zł netto miesięcznie, w zależności od stopnia niesamodzielności, wydawany będzie osobie niesamodzielnej lub jej krewnym. Z czeku zaś można będzie skorzystać po pół roku od stwierdzenia niesamodzielności.

Dzięki różnym przeznaczeniom czeku, istnieje możliwość wykorzystania go m.in. na opłacenie wizyty chorego seniora w domu dziennego pobytu. W takich domach, senior będzie miał potrzebną rehabilitację, zajęcia edukacyjne czy ruchowe. Na noc zaś będzie on zabierany z powrotem do domu, nie tracąc kontaktu z bliskim. Takie rozwiązanie pozwoli bliskim osoby niesamodzielniej pozostać nadal aktywnym zawodowo.

Czek można również przeznaczyć na wynajęcie opiekuna dla chorego. Opiekunem będzie mogła zostać, np. emerytowana pielęgniarka, członek rodziny osoby niesamodzielnej, profesjonalny opiekun medyczny, ale także inna osoba, która przejdzie odpowiednie szkolenie z zakresu opieki.

Tzw. ustawa czekowa wprowadza także nowe rozwiązania dla krewnych, którzy sprawują opiekę nad najbliższymi i pracują albo dostają emeryturę. Osoby, o których mowa, będą miały prawo do refundacji tzw. kwalifikowanych kosztów opieki, m.in. kosztów zakupu środków pielęgnacyjnych, w tym środków absorpcyjnych, przystosowania mieszkania do potrzeb chorego, usług kąpielowych, a także niektórych usług wspomagających opiekę.

Dodatkowo, dla krewnych, którzy pracują i jednocześnie zajmują się chorym, przewidziany jest tzw. urlop wytchnieniowy. Polegać on będzie na skierowaniu najbliższej osoby do całodobowego domu pomocy lub zapewnienie całodobowej opiekunki, a koszt takiego pobytu lub opieki zostanie mu zrefundowany. Opiekunowie będą mogli również skorzystać z maksymalnie rocznego bezpłatnego urlopu opiekuńczego, gwarantującego im powrót do pracy.

Źródło: www.rynekseniora.pl

Skip to content