REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pierwsze stanowisko Polskiego Towarzystwo Uroginekologicznego

Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne powstało w sierpniu br. w Krakowie z inicjatywy lekarzy i fizjoterapeutów. Jego misją jest ułatwienie pacjentom dostępu do szerokiego spektrum leczenia uroginekologicznego według udokumentowanych, światowych standardów, przez lekarzy i fizjoterapeutów o potwierdzonych kompetencjach.

Głównym celem Towarzystwa jest propagowanie wiedzy i badań z zakresu uroginekologii oraz rekonstrukcji dna miednicy.

Towarzystwo zwraca uwagę, że szeroko rozumiane choroby uroginekologiczne, w szczególności wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej i związane z nimi dolegliwości, należy uznać za choroby społeczne, ponieważ w krajach europejskich dotyczą one około 1/3 populacji kobiet.

W swoim pierwszym stanowisku PTUG przestrzega przed leczeniem nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera. Kierując się dbałością o interes polskich pacjentek i zapewnienie im rzetelnego leczenia Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne nie zaleca i nie popiera leczenia nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera uznając tę metodę za eksperymentalną, niesprawdzoną, wątpliwie skuteczną i możliwie obarczoną późnymi powikłaniami.

Pacjenci z nietrzymaniem moczu spotykają na swojej drodze różne problemy. Jednym z wielu, oprócz wyżej omówionej kwestii, jest brak refundacji na środki absorpcyjne dla osób z wysiłkowym NTM, które są nieodłącznym elementem życia pacjentów. Obowiązujące rozporządzenie wprowadza nietrzymanie moczu jako kryterium chorobowe uprawniające do refundacji, ale warunkowo ? osoba z NTM musi posiadać dodatkowo jedną z chorób współistniejących wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (wybrane nowotwory, udary itp.).

Skip to content