10 lipca 2014 r. Minister Zdrowia wydał nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 23 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.
W rozporządzeniu zmieniono definicję ?lekarza w trakcie specjalizacji?. Zmiana ta pozwoli na zwiększenie uprawnień lekarzy, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok specjalizacji oraz uzyskali potwierdzenie kierownika specjalizacji, o wiedzy i umiejętnościach umożliwiających samodzielną pracę, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta oraz zachowaniu odpowiedniej jakości świadczeń.
Dokument dookreśla również, że w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających stosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, której czas trwania wynosi powyżej 16 godzin na dobę, w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych oraz w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane przez lekarza, pielęgniarkę oraz fizjoterapeutę. Zmiana ta pozwoli pacjentom z chorobami nerwowo-mięśniowymi oraz dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 r.ż., wentylowanym metodą nieinwazyjną na korzystanie z właściwej jakości usług oraz dostęp do rehabilitacji.
Doprecyzowany został zapis, który mówi o tym, że lekarz w zakładach opiekuńczych może udzielać świadczeń w łącznym wymiarze 1 etatu przeliczeniowego na 35 łóżek, przy czym w tym zakresie uwzględnione są cząstkowe etaty przeliczeniowe lekarza specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, medycyny ogólnej, chirurgii ogólnej, geriatrii, lub gerontologii. Ponad zapewnione zostały konsultacje specjalistyczne przez co najmniej lekarza specjalistę psychiatrii oraz neurologii, lub cząstkowe etaty przeliczeniowe lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny ogólnej, lub geriatrii, neurologii, psychiatrii, lub lekarza w trakcie specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, lub geriatrii, neurologii i psychiatrii.
Dokument zawiera także ważna zmianę dotyczącą rozszerzenia listy lekarzy uprawnionych do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki długoterminowej. Ministerstwo Zdrowia w nowym rozporządzeniu do listy dopisało: lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny ogólnej, lekarza specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej, lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej oraz lekarza w trakcie specjalizacji z dziedziny medycyny rodzinnej.
Zmiany w Rozporządzeniu mają na celu zwiększenie liczby lekarzy uprawnionych do realizacji świadczeń zdrowotnych oraz wzrost jakości świadczonych usług.
Szczegółowe informacje na temat zmian w rozporządzeniu można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.