REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Czy możliwa jest poprawa sytuacji pacjentów z OAB?

27 lutego 2014 roku w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Dialogu dla Zdrowia, jednego z cyklicznych spotkań organizacji pacjenckich ze stroną rządową. Podczas spotkania została poruszona m.in. problematyka leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB).

Na wspomnianym spotkaniu stronę organizacji pacjentów repreznetowała m.in. pani Anna Sarbak – prezes Stowarzyszenia Osób z NTM ?UroConti?, stronę Ministerstwa Zdrowia reprezentowali natomiast: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej pani Joanna Kilkowska, przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Pielęgniarek i Położnych.

Jak informuje Stowarzyszenie ?UroConti?, w trakcie spotkania pan Artur Fałek – dyrektor Departamentu Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji odniósł się do zadanych, na poprzednim spotkaniu pytań Stowarzyszenia ?UroConti?, które zwróciło uwagę resortu zdrowia na ograniczenia w dostępie do farmakoterapii zespołu pęcherza nadreaktywnego, wskazując, że przy stosunkowo wysokiej zachorowalności na OAB – 16 % osób dorosłych, na wykazie leków refundowanych obecnie znajdują się tylko 2 substancje: solifenacyna oraz tolterodyna. Ponadto dostęp do refundowanych leków jest ograniczony obowiązkiem wykonania badania urodynamicznego.

Odpowiadając na pytanie ?UroConti? pan Artur Fałek nie wskazał jednoznacznego stanowiska resortu zdrowia w tej sprawie. Zaznaczył, że nie wykluczone jest poszerzenie listy leków refundowanych w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, aczkolwiek z refundowanych leków obecnie korzysta niewielka liczba osób. Natomiast w kwestii ograniczeń w dostępie do refundacji, stanowisko resortu jest niezmienne. Zniesienie obowiązku badania urodynamicznego leży obecnie w gestii producentów, którzy zdaniem resortu, powinni złożyć w tej sprawie nowy wniosek o refundację. Podsumowując powiedział, że ograniczenie na wyjściu jest i ono pozostanie, ale resort jest otwarty na ponowne procedowanie refundacji tych leków.

Więcej szczegółów nt. spotkania można przeczytać w protokole, zamieszczonym na stronie stowarzyszenia ?UroConti?: www.uroconti.pl.

Skip to content