REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

26 czerwca odbył się drugi etap pokazowego zabiegu wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych

26 czerwca sukcesem zakończono pokazową procedurę implantacji neurostymulatora dróg moczowych, który przywraca prawidłowe oddawanie moczu. Na świecie, przez ostatnie 20 lat już 300 000 osób skorzystało z terapii InterStim.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy dwie pacjentki zostały poddane drugiej fazie operacji polegającej na umieszczeniu neurostymulatora (InterStim) pod skórą na stałe – procedurę przeprowadził prof. Zbigniew Wolski.

W połowie czerwca, specjaliści urologii prof. Jerzy Gajewski oraz prof. Zbigniew Wolski przeprowadzili pierwszy, testowy etap tej procedury. Polegał on na wszczepieniu dwóm pacjentkom – w wieku 37 i 67 lat, cierpiącym na ciężką postać zespołu pęcherza nadreaktywnego – elektrody w pobliżu nerwów krzyżowych. Z tym, że jedna z końcówek przewodu została podłączona do zewnętrznego stymulatora noszonego na pasku. Takie działanie miało na celu upewnienie się czy chore prawidłowo reagują na terapię, zanim neurostymulator zostanie umieszczony pod skórą, w górnej części jednego z pośladków na stałe. Dwuetapowy sposób postępowania pozwala na zakwalifikowanie do implantacji stymulatora jedynie te osoby, u których przyniesie ona optymalne efekty.

System neuromodulacji InterStim wykorzystywany jest od lat przy leczeniu m.in. chorób pęcherza moczowego w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji, Węgrzech, w Rosji oraz na Bliskim Wschodzie. W Polsce tego typu zabiegi nie są wykonywane (z wyjątkiem operacji pokazowych finansowanych z grantów naukowych), pomimo że zarówno polskie szpitale jak i specjaliści są do tego przygotowani. Leczenie schorzeń wynikających ze złego funkcjonowania pęcherza moczowego za pomocą neuromodulacji stosuje się, gdy wszystkie inne konwencjonalne metody leczenia zawodzą. Terapia pozwala na normalizacje oddawania moczu, powoduje zmniejszenie lub ustąpienie parć i dolegliwości bólowych, a jej efekt jest długotrwały.

Dotychczasowe badania dowiodły, że metoda leczenia InterStim była skuteczna w przypadku 76% pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu, powstałe w wyniku pęcherza nadreaktywnego (OAB) – u 47% objawy całkowicie ustąpiły, u 29% była redukcja liczby epizodów nietrzymania moczu w ciągu doby o więcej niż 50%. U ponad 50% pacjentów z zespołem bolesnego pęcherza dochodzi do zupełnego ustąpienia dolegliwości bólowych.

Skip to content