Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w odpowiedzi na interpelację nr 12871 poseł Henryki Krzywonos-Strycharskiej (KO), w sprawie „skomplikowanej procedury wydawania i odbioru pieluchomajtek w aptece”, zaprzeczył, że istniejący system zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawanych na zlecenie indywidualne jest uciążliwy dla pacjentów, podkreślając m.in., że od początku 2020 roku pacjent nie musi już osobiście stawiać się w siedzibie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia zlecenia. Jest to efekt wprowadzonego zlecenia z e-potwierdzeniem w ramach eZWM.
W Szpitalu Międzyleskim w Warszawie przy ul. Bursztynowej 2, na oddziale ginekologicznym, którym kieruje prof. Ewa Barcz, 4 marca 2021 odbyły się pierwsze w tym szpitalu refundowane przez NFZ zabiegi wszczepienia neuromodulatora pacjentkom z najcięższymi postaciami NTM.
Poradnik dla pacjentów z pęcherzem nadaktywnym to praktyczny przewodnik po terapiach stosowanych w leczeniu OAB. Przypadek każdej chorej osoby należy traktować indywidualnie. To, co jednak istotne, to kolejność postępowania, którą powinien znać każdy pacjent. „Poradnik dla pacjentów z pęcherzem nadaktywnym” temu właśnie ma służyć. Nie wyręczać lekarza, lecz uświadomić pacjenta z jakich metod leczniczych może i powinien skorzystać, zanim zgodzi się, w pełni świadomie, na najbardziej obciążające i inwazyjne metody, w tym leczenie operacyjne.
W warszawskiej Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy przy ul. Lindleya, po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, wznowiono leczenie za pomocą neuromodulacji krzyżowej.
Zbliża się wiosna. To czas, kiedy po długiej i wyjątkowo śnieżnej zimie chcemy zadbać o swoje zdrowie, kondycję i ciało. Chcemy wrócić do aktywności fizycznej, bo ona jest gwarantem dobrego samopoczucia i zdrowia. Jak ćwiczyć gdy mamy problem z nietrzymaniem moczu?
Minister Miłkowski wylicza, które leki będą wpisane na listy refundacyjne. Mówi między innymi o preparatach stosowanych w leczeniu raka płuca, jajnika, nerki, prostaty, a także w przewlekłej białaczce limfocytowej i szpiczaku plazmocytowym, oraz o tych wykorzystywanych w niewydolności serca.
"Nowy podatek od reklam, według założeń ustawy o dodatkowych przychodach NFZ, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, ma wynieść nawet 15%. To efekt nadgorliwości urzędników poszukujących pieniędzy czy błąd? (…)
(OAB) to schorzenie, które dotyka pacjentów w każdym wieku. Chorzy, których rytm życia wyznaczają kolejne wizyty w toalecie, a aktywność ograniczona jest do miejsc z dostępem do sanitariatów, powinni mieć zapewnioną nie tylko kompleksową diagnozę swojego problemu, ale przede wszystkim właściwie dobrane i stopniowane w zależności od nasilenia objawów postępowanie terapeutyczno-rehabilitacyjne.
W 2019 roku wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce w stosunku do PKB były niższe niż we wszystkich państwach sąsiadujących z nami. Zwiększa się też dystans pomiędzy Polską a wysokorozwiniętymi państwami OECD, a nawet naszymi sąsiadami.
Ostatni kwartał 2020 roku nie przyniósł wielu dobrych wiadomości dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Ten trudny dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia rok zamykamy nadal niepełną listą refundacyjną, a także zmianami w sposobie finansowania leków, które dotychczas dostępne były w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL).