Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

O czym warto pamiętać przy refundacji pieluchomajtek
2021-03-05

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w odpowiedzi na interpelację nr 12871 poseł Henryki Krzywonos-Strycharskiej (KO), w sprawie "skomplikowanej procedury wydawania i odbioru pieluchomajtek w aptece", zaprzeczył, że istniejący system zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie indywidualne jest uciążliwy dla pacjentów, podkreślając m.in., że od początku 2020 roku pacjent nie musi już osobiście stawiać się w siedzibie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia zlecenia. Jest to efekt wprowadzonego zlecenia z e-potwierdzeniem w ramach eZWM.

Warto jednak zwrócić uwagę na inny fragment odpowiedzi na interpelację poseł Krzywonos-Strycharskiej. Wielu pacjentów ma prawo nie wiedzieć, że odbierając od lekarza, pielęgniarki, położnej lub felczera zlecenie ważne na dłuższy okres (max. 12 miesięcy), nie będą mogli w trakcie jego obowiązywania dokonać zmiany rodzaju i marki środka absorpcyjnego. Umożliwi to dopiero kolejne zlecenie.

Rozwiązaniem tego problemu jest odwiedzenie większej liczby aptek lub sklepów medycznych i porównanie ofert lub poproszenie o wystawienie zlecenia na krótszy okres (1-3 miesiące). Jeżeli zlecenie jest już wystawione na dłuższy okres należy tym bardziej szczegółowo zapoznać się co oferują apteki i sklepy medyczne zanim zadecyduje się o jego realizacji. Interesującą alternatywą może być również skorzystanie z oferty bezpośredniej dostawy do domu. Taką usługę, wraz z rozliczeniem refundacji, oferują najwięksi producenci środków chłonnych obecni na polskim rynku.

Z pełną odpowiedzią na interpelację można zapoznać się tutaj.