Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Rusza globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją, 7 wersji językowych, w tym polska
2021-01-15

Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą "Support In Continence". Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Platforma została przygotowana w 7 wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niderlandzkiej, niemieckiej, polskiej i włoskiej). Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce.

Uciec od wstydu

Mówi się o niej rzadko, bo nie zabija. Potrafi zrujnować jednak życie bardziej niż cukrzyca czy nadciśnienie. Inkontynencja to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy 634 mln osób na świecie, w tym 75 mln w Europie (10% populacji). Z kolei nietrzymanie kału (NTK) dotyczy 1 na 15 dorosłych na świecie. Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy - bez względu na wiek i płeć. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacząco ogranicza możliwość wykonywania podstawowych czynności. Powoduje rezygnację z życia zawodowego, towarzyskiego, rodzinnego. Podobnie jak koronawirus zamyka ludzi w domach. Inkontynencja to wstydliwy problem. Często wstyd jest tak silny, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do wiedzy.
Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństw na całym świecie, powstała platforma cyfrowa łącząca najlepszą wiedzę z doświadczeniami wyniesionymi z różnych miejsc na świecie, od Australii przez Amerykę, Azję i Afrykę po Europę. Platforma ma charakter otwarty, co oznacza, że będzie dalej rozwijana przy współpracy z lokalnymi organizacjami i z wykorzystaniem kolejnych wersji językowych.

Krok w przyszłość

Platforma "Support In Continence" to otwarty zbiór najważniejszych informacji dla osób z NTM/NTK, opiekunów i wszystkich zainteresowanych tematem. Użyteczność platformy najlepiej określają słowa Prezes WFIPP Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, zdaniem której - projekt wykracza poza wszystko, co zostało dotychczas wyprodukowane. Treść, wygląd i styl platformy powstały we współpracy z komitetem sterującym, w skład którego weszli zarówno przedstawiciele świata medycyny jak również przedstawiciele organizacji pacjenckich i działających na rzecz pacjentów. Platforma jest łatwo dostępna i intuicyjna, dzięki czemu prowadzeni jesteśmy po najistotniejszych kwestiach związanych z NTM i NTK. Powstanie platformy będącej zbiorem najistotniejszych informacji dla pacjentów z inkontynencją, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia, pomoże w budowaniu świadomości Polaków na temat dolegliwości, którą dotkniętych jest w naszym kraju łącznie prawie 4 mln osób.
Wersja podstawowa platformy powstała dzięki wsparciu finansowemu firmy Medtronic.