Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY TYDZIEŃ KONTYNENCJI 2020 ONLINE - PODSUMOWANIE
2020-06-23

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Kontynencji (15-19 czerwca 2020), z uwagi na pandemię, odbyły się, po raz pierwszy w ich historii, wirtualnie. Jak w latach poprzednich organizatorem Tygodnia w Polsce było Stowarzyszenie "UroConti". Łącznie powstało ponad 10 godzin nagrań debat online z ekspertami oraz pacjentami, które już teraz każdy może odtworzyć na stronie www.wcw2020.pl.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów była Solidarność w pandemii, nie tylko wynikająca z naszych doświadczeń międzyludzkich, ale również międzynarodowych. Stąd już w pierwszej debacie zatytułowanej Przychodzi pacjent do lekarza o solidarności mówią między innymi: Mary Lynne Van Poelgeest-Pomfret z Holandii oraz Francesco Diomede z Włoch. Obydwoje są pacjentami zajmującymi się tematyką inkontynencji nie tylko w swoich macierzystych krajach, ale również poprzez Światową Federację Inkontynencji (www.wfip.org), która jest organizatorem Tygodnia w skali globalnej.

Polska edycja Światowego Tygodnia Kontynencji została podzielona na pięć, istotnych z perspektywy polskich pacjentów, tematycznych debat:

  • Przychodzi pacjent do lekarza, gdzie skoncentrowano się na roli podstawowej opieki zdrowotnej, a którą przedstawił dr Michał Sutkowski;
  • OAB - fakty i mity, czyli dwie godziny merytorycznej dyskusji z ginekologiem i urologiem o tym jak leczyć zespół pęcherza nadreaktywnego. Z dr hab. n. med. Pawłem Miotłą, lekarzem ginekologiem z Lublina i dr n. med. Mariuszem Blewniewskim, lekarzem urologiem z Łodzi została przeanalizowana pełna ścieżka leczenia we wszystkich liniach, również pod kątem jej aktualnej dostępności dla polskich pacjentów;
  • E-zlecenie na wyroby medyczne - czy to działa?, podczas której, po raz pierwszy w historii przedstawiciele czterech największych producentów środków absorpcyjnych, debatowali publicznie wraz z lekarzem i pacjentami o dostępie i refundacji produktów, które codziennie służą milionom Polaków;
  • Uspokój swój pęcherz, czyli pierwszy rok neuromodulacji w Polsce, gdzie mogliśmy się dowiedzieć się z pierwszej ręki od ginekologa, urologa i pacjenta z zaimplementowanym neuromodulatorem o efektach nowej terapii w leczeniu zaawansowanych schorzeń pęcherza. Debata spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pacjentów, o czym świadczyły m.in. liczne pytania zadawane w trakcie sesji przez internautów;
  • Inkontynencja u mężczyzn z rakiem prostaty, która w Polsce nadal jest tematem tabu, chociaż już dzisiaj rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. O nowoczesnym podejściu do leczenia inkontynencji i zaburzeń erekcji po usunięciu nowotworu oraz o profilaktyce zdrowotnej u mężczyzn rozmawiali lekarz urolog dr Andrzej Przybyła, wraz z fizjoterapeutką Kingą Religą-Popiołek oraz pacjentem po prostatektomii radykalnej.

Dla tych, którzy chcą spojrzeć na problem inkontynencji z perspektywy szerszej, międzynarodowej, Stowarzyszenie "UroConti" zachęca do odwiedzenia oficjalnej strony Światowego Tygodnia Kontynencji www.sneakpeekwcw20.org, gdzie zostało opublikowanych wiele wartościowych linków, artykułów, filmów oraz zdjęć, przygotowanych przez organizacje pozarządowe z całego świata. Materiały są w języku angielskim, jednak do większości filmów można włączyć polskie napisy (w opcjach YouTube).