Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Koszty i problemy, których można uniknąć
2020-06-22

Skończył się właśnie Światowy Tydzień Kontynencji 2020. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, ze problem NTM dotyka sporej grupy pacjentów, dla których ta choroba nie oznacza wyroku śmierci, ale skutecznie eliminuje ich z życia społecznego i aktywności zawodowej.

W artykule Marty Markiewicz zamieszczonym na portalu Puls Biznesu możemy się m.in. dowiedzieć, że badania wskazują, że "tylko na przestrzeni lat 2011-18 szacunkowe koszty bezpośrednie z tytułu zachorowań na NTM (obejmujące m.in. finansowanie badań diagnostycznych, wizyt lekarskich, leków czy w końcu środków chłonnych), ponoszone w Polsce, uległy podwojeniu do kwoty ponad 0,57 mld zł w 2018 r., a w całym analizowanym okresie wyniosły ponad 3 mld zł.

Eksperci zwracają również uwagę na wartości związane z kosztami absencji chorobowej spowodowanej NTM (w tym również te wynikającej z generowanych przez to schorzenie zaburzeń psychicznych). Szacując, że NTM dotyka nawet 621 tys. osób aktywnych zawodowo, wyliczony na tej podstawie koszt z tytułu utraty produktywności w wyniku NTM tylko w 2018 r. wyniósł 1,58 mld zł i był wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem o 4,52 proc."

Więcej: www.pb.pl