Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Chirurgia robotyczna szansą chorych na raka gruczołu krokowego
2020-02-19

Na portalu Puls Medycyny ukazał się wywiad Emilii Grzeli z z lek. Pawłem Salwą, kierownikiem Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover. Rozmowa dotyczyła wykorzystania systemu da Vinci w leczeniu chirurgicznym nowotworu gruczołu krokowego, który w USA i w krajach skandynawskich wykorzystywany jest do przeprowadzania prostatektomii ze względu na olbrzymie korzyści i rezultat końcowy zabiegu.

"W porównaniu z metodą otwartą i laparoskopową, operacja z użyciem robota da Vinci pozwala na poprawienie wskaźników całkowitego usunięcia nowotworu oraz uniknięcia wielu komplikacji po zabiegu. Należą do nich powikłania: sercowo-naczyniowe, nerkowe, płucne, infekcje, nietrzymanie moczu czy utrata sprawności seksualnej. Zdecydowanie większa precyzja tej operacji skutkuje wielokrotnym zmniejszeniem utraty krwi.

Po operacji z użyciem robota da Vinci o wiele krótszy jest okres rekonwalescencji i wiąże się z mniejszymi dolegliwościami bólowymi (niż po klasycznej chirurgii i laparoskopii). Na przykład zaopatrzenie pacjenta cewnikiem po operacji z zastosowaniem robota trwa 2 dni, natomiast po operacji otwartej czy laparoskopowej to minimum dwa tygodnie, a często dużo dłużej. W mojej ocenie, robotyka w leczeniu chirurgicznym nowotworu gruczołu krokowego to absolutny przełom."

Więcej na stronie: www.pulsmedycyny.pl