Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Rok 2020 Rokiem Seniora
2020-01-28

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że w związku z coraz większym udziałem osób starszych w strukturze demograficznej, rok 2020 będzie Rokiem Seniora.

"Dziś osób w wieku 60 lat lub starszych jest na świecie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Do 2050 roku prawie 22 proc. populacji, będzie miało co najmniej 60 lat. To ogromny potencjał, ale i wyzwanie - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta i informuje, że rok 2020 będzie w jego działaniach ROKIEM SENIORA.

Według Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, należy więc zapewnić środowisku seniorów jak najszersze uczestnictwo w życiu społecznym. Jak podkreśla, dążenie do zwiększania społecznego zaangażowania osób starszych, czasem z niepełnosprawnościami, wymaga tworzenia sprzyjających zmian w otoczeniu każdego polskiego emeryta, rencisty czy osoby z niepełnosprawnościami, a na zagadnienia te należy spoglądać z perspektywy zdrowotnej, społecznej i ekonomicznej.

Dlatego rok 2020 w działaniach Rzecznika Praw Pacjenta będzie ROKIEM SENIORA. Jak zapowiedział B. Chmielowiec, działania skupią się na przekazywaniu informacji, edukacji, podnoszeniu świadomości polskiego seniora o prawach pacjenta i świadczeniach zdrowotnych.

- Podejmiemy kroki związane z kontynuacją projektu legislacyjnego dotyczącego objęcia działaniem Rzecznika – Domów Pomocy Społecznej oraz zwrócimy się do konsultantów w ochronie zdrowia, w zakresie problemów osób starszych, aby wspólnie podjąć działania systemowe. Rzecznik badając sprawy na miejscu przyjrzy się opiece nad pacjentami przebywającymi w zakładach opieki długoterminowej. Priorytetem będzie rozpatrywanie spraw zgłoszonych przez osoby starsze do Biura Rzecznika Praw Pacjenta - zapowiada B. Chmielowiec.

Wskazuje też plany zorganizowania konferencji poświęconej seniorom we współpracy z organizacjami pozarządowymi. - W tworzącej się przy Rzeczniku Praw Pacjenta Radzie Organizacji Pacjentów chcielibyśmy powołać podzespół, który podejmie sprawy osób starszych. Pracownicy Biura na bieżąco będą uczestniczyć w spotkaniach, na których poruszana będzie problematyka seniorów - podkreśla.

Rzecznik Praw Pacjenta w 2020 roku planuje przeprowadzić wiele spotkań edukacyjnych na terenie całego kraju skierowanych do środowiska osób starszych, w tym kontynuowanie współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. - Będziemy, jak co roku, uczestniczyć w imprezach plenerowych organizowanych przez seniorów. Wesprzemy seniorów również poprzez możliwość kontaktu za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590. Jesteśmy przygotowani na rozmowę na każdy temat, wspólnie definiujemy problem i ustalimy działanie - zapowiada.

W zespole Rzecznika Praw Pacjenta pracują również seniorzy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają pacjentów.
Rzecznik zapewnił, że sprawy osób starszych znajdują się wśród priorytetów jego działalności i mogą oni liczyć na pomoc i wsparcie. - Wszystkim polskim seniorom życzę długich lat w zdrowiu, energii, jak najmniej kłopotów i jak najwięcej pogodnych dni - zakończył B. Chmielowiec."

Źródło: www.politykazdrowotna.com