Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Lek na zespół bolesnego pęcherza może uszkadzać oczy
2019-10-17

Polisiarczan pentozanu sodu lek stosowany u pacjentów cierpiących na zespół bolesnego pęcherza moczowego, może prowadzić do uszkodzeń siatkówki. O tym fakcie poinformowali naukowcy w czasie trwa 123. dorocznego zjazd Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO) w San Francisco.

"W późnym stadium zmiany w siatkówce oka powstałe w wyniku stosowania leku mogą dawać objawy zbliżone do suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej i prowadzić do utraty.Naukowcy z konsorcjum badawczego Kaiser Permanente w Karolinie Północnej przeprowadzili badania wśród 140 pacjentów ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, którzy w ciągu 15 lat przyjęli średnio 5 tys. tabletek zawierających polisiarczan pentozanu sodu. 91 osób z tej grupy wyraziło zgodę na badania oka.
U 22 pacjentów widoczne były wyraźne oznaki toksycznego działania leku na siatkówkę. Stopień toksyczności wzrastał wraz z wielkością przyjmowanej dawki leku."

Źródło: www.rynekzdrowia.pl