Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Ponad podziałami - pakt dla zdrowia
2019-10-15

Liderzy czterech największych komitetów uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisując Pakt dla Zdrowia 2030. W Pakcie znalazło się 11 punktów, wśród nich dotyczący zwiększenia finansowania co najmniej do średniej unijnej.

"Zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej, obowiązkowa profilaktyka oraz opieka psychiatryczna blisko domu najmłodszych pacjentów - takie m.in. punkty politycy obiecali poprzeć ponad podziałami partyjnymi. Politycy KO PSL, PiS i SLD podpisali Pakt dla Zdrowia 2030.

Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi – niezależnie od partyjnych podziałów - mają razem głosować. Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem" - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

"W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych. Politycy zgodzili się, że należy podnieść nakłady na kształcenie większej liczby kadry medycznej oraz wprowadzić personel pomocniczy w szpitalach. Kolejnym kluczowym dla systemu lecznictwa pomysłem, jest utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. Nie mniej ważny jest punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych."

"DGP" poinformowała, że Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef sztabu wyborczego SLD Robert Biedroń.

Więcej: www.serwisy.gazetaprawna.pl