Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Rak prostaty zabija mężczyzn
2019-09-15

Przypadający w niedzielę (15 września) Europejski Dzień Prostaty jest okazją m.in., by upowszechniać wiedzę o chorobach gruczołu krokowego. Rak prostaty staje się najczęstszym nowotworem u mężczyzn.

"Specjaliści informują, że w Polsce rak prostaty co roku wykrywany jest u ok. 15 tys. mężczyzn i jest przyczyną ok. 5 tys. zgonów. Podkreślają, że trzeba zachęcać mężczyzn do tego, by się badali, zarówno u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i u urologa. Tylko w ten sposób można wcześnie wykryć ten nowotwór - a wówczas leczenie jest najbardziej skuteczne.

Mężczyźni powinny zgłosić się do specjalisty, jeśli zauważą problemy związane z oddawaniem moczu. Czujność powinno wzbudzić m.in. częste oddawanie moczu w dzień, jak i konieczność oddawania moczu w nocy; nietrzymanie moczu; osłabienie jego strumienia; oddawanie moczu z wysiłkiem czy uczucie zalegania moczu w pęcherzu już po jego oddaniu.

Pomocny w wykryciu raka prostaty jest test, dzięki któremu w surowicy krwi określa się stężenie białka PSA. Ważne jest także wykonanie u mężczyzn badania per rectum - czyli badania odbytu palcem. Umożliwia ono m.in. określenie orientacyjnych wymiarów gruczołu krokowego i jego konsystencji oraz wykrycie ewentualnych zmian wskazujących na raka lub stan zapalny. Badanie to powinno być wykonywane rutynowo u każdego mężczyzny powyżej 45. roku życia niezależnie od zgłaszanych objawów."

Więcej: www.rynekzdrowia.pl