Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Co to jest NTK

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Co to jest NTK

Nietrzymanie kału (NTK) to wrodzony lub nabyty niezależny od woli wyciek płynnych lub stałych stolców i/lub gazów jelitowych, stanowiący problem społeczny i higieniczny.

Chociaż NTK występuje rzadziej niż NTM może mieć równie negatywny wpływ na jakość życia pacjenta. Nietrzymanie kału może doprowadzić do wystąpienia podrażnienia okolicy odbytu (może dochodzić do zakażeń skóry tej okolicy ciała i powstawania w jej obrębie przewlekłych, trudno gojących się ran), jak i do istotnych zaburzeń psychologicznych.

Objawy nietrzymania kału mogą mieć różne nasilenie - od okresowej spontanicznej ucieczki gazów do całkowitego nietrzymania zarówno stolca stałego jak i gazów.

Częstość występowania nietrzymania kału ocenia się na około 3-5 procent dorosłej populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba, na którą cierpi minimum 5 procent społeczeństwa, ma status choroby społecznej. Choroba społeczna to schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione w społeczności, które ogranicza możliwość wykonywania podstawowych zadań życiowych np. pracy, wymaga długiej regularnej opieki lekarskiej, jest trudno wyleczalne, stanowi problem dla całego społeczeństwa.