Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Wiele wyrobów medycznych finansowanych na niskim poziomie
2017-03-02

Prawie 5 mln osób w Polsce korzysta z różnego sprzętu medycznego w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Jednak wg przedstawicieli Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych, poziom finansowania tych wyrobów jest bardzo niski.

W 2015 roku wydano w Polsce na wyroby medyczne na zlecenie198 mln euro, podobnie jak na Słowacji (192 mln euro), Węgrzech (166 mln euro) czy w Czechach, gdzie liczba mieszkańców jest kilkukrotnie mniejsza.
Od ponad 20 lat środowiska osób niepełnosprawnych walczą o właściwą ocenę potrzeb, a tym samym finansowanie wyrobów medycznych.

W opinii Józefa Góralczyka z Małopolskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, bardzo niski poziom finansowania wyrobów medycznych jest podstawową przyczyną bardzo niskiego poziomu jakości życia Polaków. Kryteria ilościowe oraz cenowe dla wielu z tych wyrobów są na żenująco niskim poziomie. Co z tego, że w ramach refundacji można nabyć np. wysokiej jakości pieluchomajtki, skoro limit refundacyjny wynosi zaledwie 60 sztuk miesięcznie, czyli 2 sz. na dobę. U naszych południowych sąsiadów limity na te same wyroby zaczyna się od 120 szt. miesięcznie. Z kolei limit cenowy (niezmieniany od 1999 roku) gwarantuje refundacje na poziomie jedynie 40-50 %. Dodatkowo tak nisko poziom finansowania wpływa na niską jakość części wyrobów, takich jak protezy czy wózki inwalidzkie.

Aby to zmienić, należy wyrównać czas gwarancji z czasem użytkowania. Jeżeli wózek wymieniamy co trzy lata, to tyle powinna wynosić gwarancja. Oczywiście przy zdecydowanie wyższych limitach cenowych. Innym rozwiązaniem jest przejście na wypożyczanie sprzętu zamiast jego sprzedaży w ramach refundacji. Tak zrobiły Niemcy.
Pozytywnym przykładem refundacji wyrobów medycznych są np. kolei aparaty słuchowe. Ich wysoka jakość, duży wybór i dostępność a także profesjonalna obsługa, jaką oferuje nam protetyk słuchu to przykład rozwiązania które należy docenić.

Pacjenci korzystający z wyrobów medycznych to przede wszystkim osoby starsze, emeryci i renciści, których nie stać na wyroby niskiej jakości.


Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/MSOON-wiele-wyrobow-medycznych-finansowanych-na-zenujacym-poziomie,170673,5.html