Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Organizacje pacjenckie walczą o nowe leki w leczeniu raka prostaty
2017-02-02

Bogusław Olawski, Przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia UroConti wypowiedział się na łamach tygodnika WPROST na temat zakresu pomocy jakie oferują organizacje pacjenckie pacjentom z nowotworem prostaty.

Życie pacjentów po usłyszeniu diagnozy o nowotworze diametralnie się zmienia. Wiadomość o nowotworze jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu człowieka. Diagnoza choroby może spowodować załamanie nerwowe , a nawet depresję. Niełatwo poradzić sobie z emocjami, nie jest też łatwo przebrnąć przez wszystkie formalności, wytyczne, zalecenia itp. Dlatego tak istotne jest wsparcie kogoś, kto ma nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale i doświadczenie życiowe. Taką rolę spełniają właśnie organizacje pacjenckie.

Służą one zarówno informacjami w zakresie wyboru ośrodka, jak i rodzaju terapii, podpowiadają, jakie pytania zadać lekarzowi odnośnie leczenia operacyjnego, radioterapii, leczenia hormonalnego. Przekazuje również wiele praktycznych rad, choćby dotyczących prawidłowej diety w chorobie nowotworowej, możliwości rehabilitacji i powrotu do życia zawodowego, a także codziennej opieki czy środków higienicznych, potrzebnych w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Często pacjenci pytają o możliwości leczenia, bo przeczytali lub usłyszeli, że w innych krajach dostępnych jest wiele nowoczesnych środków, do których polscy chorzy nie mają dostępu. Wiele organizacji pacjenckich służy też wsparciem psychologicznym, ma dyżury specjalistów czy telefony zaufania. Na stronach stowarzyszeń znajdują się przydatne telefony, bazy adresowe ośrodków rehabilitacyjnych i inne potrzebne informacje.

Wprost, 30.01.17 


REKLAMA