Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

NRL chce by pacjenci dopłacali za za wyroby medyczne wyższej jakości
2017-01-17

Naczelna Rada Lekarska pozytywnie zaopiniowała propozycję Nowoczesnej zakładającą współpłacenie przez pacjentów za wyroby medyczne o wyższym standardzie niż finansowane przez NFZ.

W połowie grudnia 2016 r. posłowie Nowoczesnej złożyli projekt, w którym zaproponowano wprowadzenie możliwości współfinansowania przez pacjentów "ponadstandardowych świadczeń zdrowotnych rzeczowych". Chodzi o dopłaty do wyrobów medycznych o wyższym standardzie niż te, które refunduje NFZ
Nowoczesna chce, by pacjenci mogli współfinansować pewne świadczenia bez całkowitego rezygnowania z refundacji z NFZ.

13 stycznia br. propozycję Nowoczesnej pozytywnie oceniła Naczelna Rada Lekarska.
Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga określenia maksymalnej wartości opłaty dodatkowej, która może być pobrana za udzielenie świadczenia z użyciem ponadstandardowego. Ta opłata powinna stanowić różnicę między ceną wyrobu standardowego a wyrobu ponadstandardowego.

Lekarze zaznaczają, że w wyniku zaproponowanych rozwiązań szpitale nie powinny ponosić dodatkowych kosztów ani na nich zarabiać. Resort zdrowia ocenił, że "zaproponowane przepisy nie wskazują konkretnych rozwiązań dotyczących trybu wyodrębniania produktów z dopłatą, kryteriów na podstawie których produkty są wyodrębniane oraz zasad ustalania odpłatności pacjentów". Ministerstwo przypomniało też, że w połowie ubiegłego roku przygotowało projekt szczegółowych rozwiązań w tej kwestii. Zgodnie z nim wyroby medyczne wydawane na zlecenie oraz stosowane w ramach świadczeń gwarantowanych będą refundowane na takich samych zasadach jak leki. Producenci będą zgłaszać swoje produkty, wnioskując o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu.
W trakcie negocjacji zostanie ustalona cena urzędowa i określona wysokość limitu finansowania przez NFZ. Powyżej tego limitu pacjent dopłaci we własnym zakresie.

Ponadto ma zostać wprowadzony nowy mechanizm finansowania i rozliczania kosztów wyrobów medycznych stosowanych w ramach świadczeń gwarantowanych. Z taryfy świadczeń zostanie wyodrębniony koszt wyrobu medycznego. Fundusz zapłaci więc za sam zabieg, bez kosztów wyrobu. Natomiast wyrób medyczny będzie refundowany osobno.
Planowane rozwiązania umożliwią pacjentom dopłacanie w sytuacji, gdy podczas korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ będą chcieli mieć dostęp do preferowanego wyrobu medycznego, nieobjętego publicznym finansowaniem.

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę na to, że z kontroli przeprowadzonych przez NFZ wynika, że ceny wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są zawyżane, gdy są one objęte finansowaniem ze środków publicznych.

Autorzy projektu wskazują, że przygotowywane rozwiązania mają zapobiec zawyżaniu przez świadczeniodawców cen wyrobów medycznych dostępnych na zlecenie, gdy są one objęte finansowaniem ze środków publicznych, oraz dostosowywaniu cen wyrobów medycznych do limitów ich finansowania.


Żródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/NRL-za-doplatami-pacjentow-za-wyroby-medyczne-wyzszej-jakosci,169268,14.html

 

1% Podatku

 


REKLAMA